Do 22 września krakowskie szkoły mogą zgłaszać chęć udziału w XIII edycji projektu edukacyjnego „Uczeń – obywatel”. W zależności od wieku uczniów dostępne są trzy warianty projektu. Organizatorami są Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego oraz Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana.
„Nic o nas bez nas” – pod takim hasłem ruszy projekt dla uczniów klas V i VI szkoły podstawowej. Przewidziano w nim cykl spotkań i warsztatów poświęconych tematyce samorządu krakowskiego – jego historii i teraźniejszości. Zajęcia będą dotyczyły zasad działalności rady miasta i prezydenta, obejmą zwiedzanie Pałacu Wielopolskich i spacer szlakiem samorządu krakowskiego. Projekt zakończy się konkursem wiedzy o samorządzie.
Uczniowie klas VII szkoły podstawowej oraz klas II i III gimnazjum mogą wziąć udział w projekcie „Cykl spotkań samorządowych”, który koordynuje Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Na tym etapie projekt przewiduje zapoznanie uczniów ze strukturą i funkcjonowaniem samorządu lokalnego na szczeblu dzielnicowym. Wśród proponowanych form realizacji znajdują się m.in. spotkania z przedstawicielami rady dzielnicy, zaangażowanie w projekty realizowane na terenie dzielnicy, uczestnictwo w sesji Rady Miasta Krakowa.
Dla najstarszych, czyli uczniów szkół ponadgimnazjalnych, przygotowano projekt „Moje miasto – moje prawo”. Jego uczestnicy zapoznają się ze strukturami i funkcjonowaniem samorządu na szczeblu lokalnym oraz zasadami tworzenia prawa miejscowego. Spotkania będą się odbywały w Urzędzie Miasta Krakowa, a ich uczestnicy zobaczą, jak na co dzień funkcjonuje samorząd krakowski – odbędą się spotkania z krakowskimi politykami, radnymi, obserwacja sesji RMK itp.
Zgłoszenia do projektu w wariancie I i III przyjmuje: Gabriel Szuster, Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego, 30-619 Kraków, ul. Beskidzka 30, tel./faks: 12 425 52 23, tel.: 669 407 725, e-mail: gabriel.szuster@mdkgal.edu.pl.
Zgłoszenia do projektu w wariancie II przyjmuje: Teresa Kwinta, Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, tel.: 12 430 00 15 wew. 214, faks: 12 430 00 15 wew. 226, e-mail: tkwinta@cmjordan.krakow.pl.