Po raz pierwszy obchodzono jako oficjalne święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to zostało uchwalone przez Sejm w dniu 22 lipca 2016 roku. Na jego dzień wybrano 11 lipca, kiedy to przypada rocznica tzw. „Krwawej niedzieli” 1943 roku, podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.
Krakowskie uroczystości odbyły się na Cmentarzu Rakowickim pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa. Wśród zebranych znaleźli się świadkowie wydarzeń sprzed 74 lat, ocaleni z Rzezi Wołyńskiej oraz członkowie ich rodzin. Stawili się przedstawiciele organizacji społecznych: kresowych, zawodowych, kombatanckich i niepodległościowych a także instytucji edukacyjnych i przedstawiciele mediów. W sumie kilkadziesiąt osób, które przybyły aby oddać hołd ofiarom ukraińskich nacjonalistów.
Obchody rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego i modlitwą pod przewodnictwem duszpasterza środowisk kombatanckich i niepodległościowych Kapucyna Ojca Jerzego Pająka. Następnie przemówienia wygłosili reprezentanci organizatorów: dr Paweł Naleźniak (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie), Maciej Wojciechowski (Stanica Kresowa w Krakowie) oraz Tomasz Kisiel (Korporacja Akademicka Akropolia Cracoviensis). Zebrani złożyli pod pomnikiem okolicznościowe wiązanki i zapalone znicze pamięci. Znalazł się wśród nich delegat Ośrodka Edukacji Obywatelskiej – filii Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. Uroczystości zakończono odśpiewaniem pieśni „Boże coś Polskę”.
Tekst i zdjęcia: Artur Jachna