24 maja 1893 roku, nowym prezydentem Krakowa został Józef Friedlein, który na stanowisku miejskiego włodarza zastąpił Feliksa Szlachtowskiego. Friedlein urodził się w 1831 roku w Krakowie i pochodził ze znanej rodziny krakowskich bibliofilów i księgarzy zamieszkujących pod Wawelem.
Studiował geologię na Uniwersytecie Jagiellońskim a po śmierci ojca przejął działalność wydawniczą i otworzył księgarnię w kamienicy Hetmańskiej na Rynku Głównym. Józef Friedlein słynął z działalności antykwarycznej gromadząc stare ryciny, numizmaty oraz mapy. Był również wydawcą publikacji naukowych. W skład Rady Miejskiej wszedł w 1866 roku i był członkiem sekcji ekonomicznej. Zajmował się wtedy m.in kwestią organizacji straży pożarnej w mieście. Od 1883 do 1893 r. pełnił funkcję wiceprezydenta przy prezydencie Feliksie Szlachtowskim, którego był najbliższym współpracownikiem. Po rezygnacji tego ostatniego z urzędu 24 maja 1893 r. przejął funkcje prezydenta miasta. Friedlein został ponownie wybrany prezydentem w 1899 roku. Za okresu jego prezydentury dokonano następujących inwestycji:
- ukończenie budowy wodociągów miejskich wraz ze stacją pomp w Bielanach;
- rozbudowa miejskich szpitali i klinik medycznych;
- rozbudowa sieci tramwajowej połączona z elektryfikacją;
- otwarcie pierwszej szkoły dla dorosłych analfabetów na Kleparzu;
- założenie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa(1896)
Prezydent Józef Friedlein razem z przyszłym prezydentem Juliuszem Leo zainicjowali działania na rzecz rozszerzenia granic Krakowa. W 1904 roku Fredlein został zmuszony do przejścia na emeryturę a schedę po nim objął Juliusz Leo. W końcowym okresie życia były prezydent zajmował się swoimi zbiorami. Józef Friedelin zmarł 25 maja 1917 roku w Krakowie i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Jego imieniem została nazwana jedna z ulic Krakowa w dzielnicy V będącej przecznicą ulicy Wrocławskiej.