12 kwietnia o godz. 18 Muzeum PRL-u i Instytut Architektury zapraszają na wykład Michała Wiśniewskiego z cyklu “Nowoczesność i modernizm w bloku wschodnim”: “Socrealizm i socmodernizm w ZSRR, część. II”.
Już rok po śmierci Stalina Nikita Chruszczow wygłosił pierwszy referat, w którym skrytykował i potępił socrealizm. Obnażenie i odejście od kultu jednostki wymusiło odnalezienie nowej strategii dla rozwoju społecznego oraz dla architektury i wzornictwa w Związku Radzieckim.
Już pod koniec lat pięćdziesiątych nowym dominującym tematem został podbój kosmosu. Umieszczenie Sputnika na orbicie oraz lot Gagarina stworzyły nową, skierowaną w przyszłość narrację. W miastach ZSRR zaczęto wznosić nowe budynki o futurystycznej formie i wnętrzach naśladujących estetykę statków kosmicznych.
Nowej awangardowej architekturze towarzyszyła wyraźna zmiana jakości życia, której symbolem stała się „Chruszowka”, blok z żelbetowych prefabrykatów wzniesiony na obrzeżach radzieckich metropolii. Kosmiczna epopeja obserwowana przez miliony telewizorów w mieszkaniach z wielkiej płyty do dzisiaj buduje ważny element wspólnej tożsamości narodów nieistniejącego już imperium.