Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w VII Konkursie Wiedzy o Życiu i Twórczości Poetyckiej Jacka Kaczmarskiego „Nic się nie kończy prostym tak lub nie”.
Konkurs jest formą promocji twórczości Jacka Kaczmarskiego wśród najmłodszego pokolenia – osób, które urodziły się już po upadku komunizmu w wolnej Polsce. Konkurs służy nie tylko podtrzymywaniu pamięci o wybitnym polskim artyście i jego twórczości, ale uczy także historii Polski w różnych jej okresach: sarmackim, przedwojennym, komunistycznym; historii światowej i szeroko rozumianej kultury artystycznej. Naszym celem jest zachęcenie uczniów do zdobywania wiedzy w zakresie wykraczającym poza standardy programu szkolnego. Uczestnicy konkursu doskonalą umiejętność pracy z tekstami literackimi, uczą się zdobywania, porządkowania i selekcji materiałów.
Dla kogo?
Konkurs adresujemy do wszystkich chętnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Nagrody:
główną nagrodą jest atrakcyjny wyjazd zagraniczny w ramach jednego z projektów wakacyjnych Centrum Młodzieży.
Przebieg konkursu i zadania konkursowe:
Uczestnicy piszą pracę na jeden z proponowanych tematów i w terminie do 15 lutego 2017 r. przesyłają ją – w wersji drukowanej, w trzech egzemplarzach – do organizatora (na adres: Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, ul. Krupnicza 38, 31-123 Kraków, z dopiskiem “Jacek Kaczmarski”).
Jury wybiera najlepsze spośród nadesłanych prac i kwalifikuje na tej podstawie do kolejnego etapu w Krakowie.
W tegorocznej edycji proponujemy uczestnikom wybór spośród następujących tematów:
1. Z dziećmi nic nie wyszło – jedno się speszyło/ Drugie swą kokardkę czerwoną zgubiło – dowcip, śmiech i parodia jako artystyczne narzędzia Jacka Kaczmarskiego.
2. Czy jestem Sarą, czy gram Sarę? – wizerunki kobiet i ich rola w utworach Jacka Kaczmarskiego.
3. Ale moja ze Stwórcą rozmowa/Jak Syn Jego – do drzewa przybita! – podmiot liryczny wierszy Jacka Kaczmarskiego w budowaniu relacji z Bogiem.
4. Ręce wasze w śmierci po łokcie – ruiny, pobojowiska i popioły – materialne ślady przeszłości i ich znaczenie w liryce Jacka Kaczmarskiego.
5. A ty siej. A nuż coś wyrośnie – dezyderata, czyli rola liryki inwokacyjnej w twórczości Jacka Kaczmarskiego.
Uwaga: w pracy konkursowej należy powołać się na minimum cztery utwory Jacka Kaczmarskiego. Wartością dodaną będzie odniesienie się autora do form językowych istotnych dla interpretacji utworów.To dopiero pierwszy etap rywalizacji; następnie autorzy wyróżnionych prac będą ich publicznie bronić, a już w samym finale – jedynie najlepsi z najlepszych – będą analizować, interpretować oraz odpowiadać na pytania dotyczące życia i twórczości poety.
Kontakt z koordynatorem konkursu, szczegółowe informacje o konkursie:
Jolanta Szczucka-Buś, tel. 12 430 00 15 wew. 243, e-mail: jszczucka@cmjordan.krakow.pl