Wystawa przygotowana społecznie przez harcerzy ze szczepu 5 KDH „Wichry” prezentuje historię i dorobek najstarszych drużyn harcerskich w Krakowie. Chodzi o działające nieprzerwanie od początków polskiego skautingu: 3 KDH, 5 KDH, 6 KDH i 7 KDH, obecnie prowadzące pracę wychowawczą w ramach Szczepów: „Zielona Trójka”, „Wichry”, „Leśni Ludzie” i „Szara Siódemka”.
W rozstawionych wzdłuż ścian muzealnego dziedzińca gablotach można zobaczyć oryginalne pamiątki, które przekrojowo prezentują dzieje każdej z drużyn. Są to unikalne kroniki, legitymacje, odznaki, plakietki, naszywki oraz archiwalne fotografie. Prezentowany jest m.in. pamiętnik skauta Kołomłodzkiego opisujący początki krakowskiego harcerstwa oraz fragment archiwum „Białej Piątki” – odrodzonej po I wojnie światowej Piątej Krakowskiej Drużyny Skautowej, która powstała na przełomie lat 1911/1912. Okres II wojny światowej wiąże się z kolei z pracą w ramach podziemnego harcerstwa – Szarych Szeregów. Stanisław Okoń – instruktor „Piątki” w latach 1941-1942 był Komendantem Chorągwi Krakowskiej Szarych Szeregów. W 1942 został zamordowany w oświęcimskim obozie. Na wystawie można zobaczyć jego autoportret.
„Minęły jak jedna chwila te dnie spędzone razem na halach bujnie porosłych kwieciem, wśród poszumu potoków górskich (…). Harcerstwo to nie jest jakaś zabawka, to nauka życia. Kto tu potrafi znosić trudy i niewywczasy, kto potrafi własnemi siłami pokonać przeszkody, ten i w życiu przeciwności się nie ulęknie (…). Żegnając Was, życzę Wam z całego serca: jak odważnie i dziarsko wdzieraliście się na szczyty górskie, tak odważnie idźcie w życie zawsze z uśmiechem i zadowoleniem” – to ostatni wpis w kronice obozu wędrownego 3 KDH dokonany przez komendanta Jerzego Szablowskiego w 1925 r. Takich wzruszających świadectw jest na wystawie wiele…
Wystawa „105 lat służby w harcerskim mundurze” będzie prezentowana na dziedzińcu Muzeum AK do 22 lutego 2017 r. Zapraszamy w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do niedzieli od 11:00 do 18:00.
Tekst: Piotr Koziarz – Muzeum Armii Krajowej