Rada Miasta Krakowa na sesji 30 sierpnia przyjęła uchwałę, która pozwala na kontynuację programu edukacyjnego poświęconego historii dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej po reformie edukacji. Będą w nim teraz uczestniczyć także klasy siódme i ósme szkół podstawowych.
Program edukacyjny „Poznanie dawnych Kresów wschodnich Rzeczypospolitej przez uczniów krakowskich szkół” jest realizowany w Krakowie od 2009 r. Jego celem jest zapoznanie dzieci i młodzieży z historią, kulturą, tradycją i walorami przyrodniczymi dawnych Kresów. W ramach programu organizowane są wyjazdy na te obszary (część Ukrainy, całość Białorusi i Litwy). Trasa obejmuje kilkadziesiąt miejscowości, m.in. Buczacz, Kamieniec Podolski, Drohobycz i Stryj na Ukrainie; Bohatyrowicze, Grodno i Nieśwież na Białorusi; Druskienniki, Wilno i Troki na Litwie; Rygę i Kircholm na Łotwie; Parnawę i Tallin w Estonii.
W programie uczestniczyć będą uczniowie siódmych i ósmych klas szkół podstawowych, uczniowie klas II i III gimnazjów oraz klas gimnazjalnych funkcjonujących w innych typach szkół, uczniowie liceów ogólnokształcących, techników, zasadniczych szkół zawodowych, szkół specjalnych przysposabiających do pracy, ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, ogólnokształcących szkół baletowych.