W związku z przypadającą 28 sierpnia 2022 r. 76. rocznicą śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”, 26 sierpnia w krakowskim parku Jordana odbyła się patriotyczna uroczystość.
Pod popiersiem łączniczki i sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK zebrali się uczniowie, działacze organizacji kombatanckich, przedstawiciele władz. Krakowski IPN reprezentowała dr hab. Cecylia Kuta. Uroczystość zorganizowało XXV LO im. Żeromskiego (opiekun popiersia) i Towarzystwo Parku im. Jordana.
Danuta Siedzikówna urodziła się 3 września 1928 r. W 1943 r., jako piętnastolatka, złożyła przysięgę #AK i odbyła szkolenie sanitarne. Przeszła szlak bojowy w 5. Wileńskiej Brygadzie AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez UB i osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie 3 sierpnia 1946 r. skazano ją na karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. W tej samej egzekucji zamordowany został także inny żołnierz „Łupaszki”, Feliks Selmanowicz „Zagończyk”.
„Inka” zalicza się dziś do grona najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych. Jest symbolem wierności ideałom i niezłomnej postawy do końca. Potrafiła zachować się „jak trzeba”, poświęcając młode życie w walce o niepodległą Polskę (w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat).
Tekst: IPN Kraków
Fot: Rafał Opulski (IPN)