W południe dnia 21 marca 2017 r. na krakowskim Rynku Głównym, w pobliżu wylotu ul. Sławkowskiej, grupa Krakowian uczciła pamięć tragicznie zmarłego Walentego Badylaka.
Obok studzienki, jak co roku, w rocznicę dramatycznego samospalenia, zebrało się kilkadziesiąt osób. Znaleźli się wśród nich: kombatanci, dawni opozycjoniści, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, Instytutu Pamięci Narodowej, Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Konfederatów Polski Niepodległej, Krakowskiego Klubu „Gazety Polskiej” i innych środowisk patriotycznych. Przemawiali m.in.: znany fotograf i dokumentalista Stanisław Markowski, Radny Województwa Małopolskiego a zarazem Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, Wojciech Grzeszek oraz plastyk i działacz niepodległościowy Adam Macedoński. Zebrani odśpiewali hymn państwowy i odmówili modlitwy za duszę zmarłego tragicznie Walentego Badylaka a następnie złożyli okolicznościowe wiązanki i zapalili znicze. Nie zabrakło przedstawicieli mediów (m.in. TVP Odział Kraków i Radia Kraków).
Walenty Badylak (1904-1980) był emerytowanym piekarzem, a w latach II wojny światowej żołnierzem Armii Krajowej. Dnia 21 marca 1980 r. dokonał w tym miejscu aktu samospalenia, przywiązując się wcześniej łańcuchami do studzienki. Ten dramatyczny akt był protestem przeciwko kłamstwu katyńskiemu, uprawianemu z uporem przez ówczesne władze komunistyczne. Rządzący starali się zdyskredytować osobę zmarłego, jednak te działania okazały się bezskuteczne. Osoby zaangażowane w działalność niepodległościową, zostały strażnikami pamięci już w latach 80. XX w., a w 1990 r. doprowadziły do ufundowania okolicznościowej kamiennej tablicy umieszczonej w płycie Rynku. Na studzience została umieszczona pamiątkowa tabliczka metalowa (obecnie w zbiorach Muzeum AK). W 2004 r. studzienka została odrestaurowana. Pojawiły się dwie tabliczki informacyjne (po polsku i w języku angielskim).
Tekst: Arur Jachna
Zdjęcia: Artur Jachna