Jubileuszowa, 30. edycja Festiwalu Kultury żydowskiej rozpoczyna się dziś, 25 czerwca i potrwa do 4 lipca na krakowskim Kazimierzu. Motywem przewodnim jest ogień. Organizatorzy festiwalu w tym roku oddają również głos kobietom – festiwal pokaże głównie ich punkt widzenia na sprawy współczesnego świata. Pokaże też, jak żydowskie kobiety zdobywały swoje miejsce w tradycyjnie patriarchalnym świecie.
Choć w tegorocznym programie zabraknie kilku kultowych wręcz wydarzeń – jak chociażby „Szalom na Szerokiej”, czy też inaugurującego FKŻ „Koncertu Kantorów”, to nowa formuła festiwalu oraz wiele nowych formatów i propozycji wprowadzi zdecydowanie nową jakość do ponad 30-letniego festiwalu.
Festiwalowym centrum będzie namiot FKŻ, który zostanie postawiony na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej. W nim odbędzie się zdecydowana większość wydarzeń festiwalowych: od rana do wieczora bezpłatnie będzie można tam uczestniczyć w wykładach, dyskusjach, audycjach radiowych na żywo, posłuchać setów DJ-skich, a także koncertów.
To w namiocie FKŻ zadebiutuje Aga Kozak ze swoim porannym cyklem spotkań o żydowskim spojrzeniu na współczesny świat: kuchnię, design, tożsamość. Marta Majchrzak, autorka bloga herstories.pl, przygotowała serię spotkań o „Siostrzeństwie”, o ogniu opowie Anda Rottenberg, prof. Jacek Leociak, Janusz Makuch i prof. Ernest Niemczyk. Posłuchacie Janka Młynarskiego z jego nowym zespołem, izraelsko-niemieckiego punka w wykonaniu Jelaous, elektroniki prosto z Tel Awiwu – Dark Matter i niesamowitego żeńskiego tria wokalnego Gurgulitza.
Organizatorzy FKŻ zapraszają też do Muzeum Inżynierii Miejskiej na koncert Łona i Webber + The Pimps, do Collegium Maius, gdzie izraelski Dark Matter wspólnie z polską wokalistką Erith złożą nowoczesny hołd Kopernikowi oraz do synagogi Tempel na pierwszy w Polsce … Koncert Kantorek!
Spacerując po Kazimierzu natkniecie się również na różnorakie instalacje i działania, które organizatorzy przygotowali pod wspólnym tytułem „Kumzits” – artyści z Izraela, Niemiec i Polski, Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów świata przygotowali zdalnie swoje specjalne projekty związane z Kazimierzem – jego historią i współczesnością.
Łącznie w ramach 30. FKŻ odbędzie się 128 wydarzeń. Zdecydowana większość z nich będzie transmitowana na żywo na specjalnie tworzonej w tym celu platformie streamingowej – 30.jewishfestival.pl.
Wydarzenia te przygotowało 112 artystów, a w ich sprawnej realizacji pomoże międzynarodowa grupa 60 wolontariuszy z 14 krajów świata: Włoch, Izraela, Peru, Azerbejdżanu, Polski, Indii, Pakistanu, Kongo, Ukrainy, Francji, Węgier, Niemiec, Portugalii i Hiszpanii. Ponadto, podobnie jak w poprzednich latach, program towarzyszący festiwalowi przygotują partnerzy: Żydowskie Muzeum Galicja oraz JCC Kraków.
Wszystkie wydarzenia w namiocie FKŻ będą dostępne bezpłatnie – podobnie jak transmisje wydarzeń na żywo w internecie. Bilety na koncerty odbywające się poza namiotem dostępne są na stronie jewishfestival.pl Bilety na wydarzenia organizowane przez partnerów są dostępne wyłącznie u partnerów.
Wydarzenia 30. FKŻ będą realizowane z zachowaniem aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych, w tym też limitów osób obecnych na wydarzeniach. Szczegółowe informacje zawarte są w programie 30. FKŻ.