Muzeum Krakowa zaprasza na kolejny wykład w ramach cyklu „Krzysztoforskie reminiscencje”. Tym razem Kamil Stasiak opowie o próbie wyburzenia pałacu Krzysztofory przez tzw. „burzymurków”.
Od końca XVIII w. w krakowskim społeczeństwie, w tym wśród decydentów, pojawiła się grupa, do której przylgnęła nazwa „burzymurków”. Postulowali oni wyburzanie starych budowli, często nadszarpniętych zębem czasu, nie zważając na ich historię i znaczenie dla pozostałych mieszkańców Krakowa.
W swych działaniach powoływali się na konieczność modernizacji miasta, jego upiększenia, a nawet poprawy stanu higienicznego, co miało przekładać się na zdrowie mieszkańców. Motywy te były nie bez znaczenia, ale często nie mniej ważna była chęć zysków. W wyniku działań „burzymurków” Kraków stracił wiele cennych, historycznych budowli.
Na początku XX w. na celowniku zwolenników modernizacji i zysków znalazł się również pałac Krzysztofory. Aby uzyskać zgodę na wyburzenie budynku, Gustaw Gerson Bazes zamówił u niemieckich architektów ekspertyzę, która zdecydowanie na wyrost uznawała stan murów dawnej rezydencji za katastrofalny.
Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie, na którym będzie można przekonać się, jak energiczna akcja społeczna ówczesnych krakowian doprowadziła do ocalenia gmachu, który do dziś stanowi ważny element panoramy Rynku Głównego i siedzibę Muzeum Krakowa.
Wykład odbędzie się w czwartek, 18 marca, o godz. 17.00 na profilu pałacu Krzysztofory na Facebooku
Fot: Muzeum Krakowa / materiały prasowe