Rada Miasta Krakowa zajmuje ważne miejsce w dziejach naszego miasta i ma bardzo ciekawą historię. Zapraszamy na cykl „A czy wiesz…”, w którym będziemy prezentować historyczne, architektoniczne, kulturalne i obyczajowe ciekawostki związane z samą Radą, budynkiem magistratu i pracą radnych.
Głównym źródłem tych ciekawostek będzie znakomita pozycja Poczet rajców, radców i radnych miasta Krakowa (1267–2022) w opracowaniu Bogdana Kasprzyka, wydana przez UMK w 2023 r., ale sięgniemy też do Archiwum Narodowego, opracowań literaturowych i do wiedzy przekazywanej przez wieloletnich pracowników urzędu.
Zaczynamy od:
A czy wiesz, że radni kiedyś rajcowali?
Rajcowali, czyli prowadzili dysputy, rozmawiali, wymieniali poglądy. W okresie staropolskim, pod rządami prawa magdeburskiego, członków rady miejskiej nazywano rajcami. Po Sejmie Czteroletnim zaczęto używać określenia „radca”. Jednak po pierwszym rozbiorze, w zaborze austriackim, zniknęła samorządowa rada miejska, a nazwa „radca” przylgnęła do struktur magistracko-administracyjnych.
W latach 80. XIX w., po wprowadzeniu autonomii galicyjskiej, w krakowskiej Radzie Miejskiej zasiadali radcy miejscy, natomiast w magistracie – radcy magistraccy. Dopiero obowiązująca od końca 1933 r. ustawa o samorządzie wprowadziła urzędową nazwę „radny”. Obecni członkowie Rady Miasta Krakowa, zgodnie z obowiązującym od 1996 r. Statutem Miasta Krakowa, mają tytuł: radny miasta Krakowa.
Teraz radni radzą, a ich praca powinna jak najczęściej nas rajcować.
Fot. RMK