Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie (instytucja kultury województwa małopolskiego) wraz z Województwem Małopolskim zapraszają, w dniach 23-26 kwietnia, na 24. edycję Małopolskich Dni Książki “Książka i Róża”. W tym roku wydarzenie będzie nawiązywać swoją tematyką do jubileuszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego.
Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem dla drugiej osoby, będąc w ten sposób dowodem naszej sympatii i wyrazem uznania.
Czytanie książek to nieoceniona wartość, która kształtuje nas intelektualnie i emocjonalnie. To sposób na rozwijanie wyobraźni, pogłębianie wiedzy oraz budowanie wrażliwości na otaczający nas świat. Małopolskie Dni Książki są doskonałą okazją, by na nowo odkryć radość płynącą z obcowania z literaturą i przypomnieć sobie, jak ważną rolę pełni książka w naszym życiu. Zachęcam do codziennego sięgania po lekturę – dla przyjemności, dla rozwoju, dla siebie
– mówi Iwona Gibas z zarządu województwa.
Rok 2025 to rok jubileuszowy – Tysiąclecie Królestwa Polskiego. Sejmik Województwa Małopolskiego, w lutym br. uchwalił deklarację o uczczeniu tego wyjątkowego jubileuszu w Małopolsce. Chcąc podkreślić wagę jubileuszu również Małopolskie Dni Książki będą nawiązywały do niego swoją tematyką.
Program wydarzeń:
23 kwietnia (środa)
- 8.15 – Lotna Czytelnia w Kolejach Małopolskich. Trasa Kraków – Skawina – Kraków
- 17.00 – spotkanie z cyklu Powrót do Przeszłości – “Europa wobec koronacji Bolesława Chrobrego”. Gośćmi spotkania będą prof. dr hab. Stanisław Sroka (dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz prof. dr hab. Jerzy Sperka (dyrektor Instytutu Historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego)
24 kwietnia (czwartek)
- 10.00 – gala finałowa konkursu Drzewo Recenzji. Celem Konkursu jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a szczególnie umiejętności czytania ze zrozumieniem i dokonywania samodzielnej oceny tekstu, oraz zachęcania innych do czytania.
- 18.00 – Krakowski Czwartek Kryminalny. Naszym gościem będzie Łukasz Malinowski – historyk, nauczyciel akademicki, pisarz, autor wielu opracowań naukowych oraz szeroko docenianego cyklu powieściowego osadzonego w X- wiecznej Europie “Skald”. Specjalizuje się w dziejach średniowiecznej Skandynawii. Seria rozpoczęta od debiutanckiego “Karmiciela kruków” ukazuje zderzenie pogańskich tradycji wikingów z umysłowością i mentalnością mieszkańców różnych części ówczesnej Europy. Publikował w “Nowej Fantastyce”, “Wiedzy i Życiu”, “Focusie Historii”, “Mówią wieki”, “W Sieci Historii” i na portalu Wirtualna Polska. To doskonała okazja do spotkania autora, wysłuchania opowieści o jego twórczości i zainteresowaniach dawnymi wiekami.
25 kwietnia (piątek)
- 17.00 – Piątkowe Spotkanie z Komiksem. Zapraszamy na dyskusję z autorami komiksów historycznych, w której udział wezmą Hubert Czajkowski i Sławomir Zajączkowski. Co o początkach państwa polskiego, jego pierwszych władcach i istotnych historycznych wydarzeniach w formie historii obrazkowych mają do powiedzenia twórcy takich komiksów jak seria “Lux in tenebris” czy album “Stefan Wielki Batory”? Tego postara się dowiedzieć Jan Sławiński (autor bloga o komiksach Anonimowy Grzybiarz).
26 kwietnia (sobota)
- 11.00 – warsztaty rodzinne “Rycheza Lotaryńska”. Warsztaty partnerują publikacji pod tytułem “Poczet królowych polskich”, jedynej w Polsce książce dedykowanej młodym czytelnikom, przedstawiającej losy dwudziestu pięciu kobiet, które na przestrzeni wieków miały wyraźny wpływ na historię kraju. Tym razem z okazji 1000 letniej rocznicy koronacji Polski, tematem zajęć jest Rycheza Lotaryńska. Prowadzenie: Anna Kaszuba-Dębska
- Gra terenowa “Żyć jak król”. Żyć jak król. Jak to pięknie brzmi. Ale co to naprawdę oznacza być królem/królową i czy każdy nadaje się do tej roli? Podczas gry rozprawimy się z mitem króla/królowej z bajki. Dzieci poznają też postaci polskich władców/ciekawostki i anegdoty z nimi związane. Być może na koniec podejmą decyzję czy chcieliby być królami/królowymi?