27 kwietnia, o godz. 20.00, fasada Muzeum Etnograficznego zamieni się w hipnotyzujący spektakl światła i dźwięku inspirowany twórczością Józefy Kogut – artystki nagrodzonej w 1925 roku na paryskiej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej. Multimedialne widowisko stworzyli Kinga Klisz, Krzysztof i Jonasz Iwaniccy oraz Marcin Oleś. Wydarzenie towarzyszy Cracow Art Week Krakers.
Ponadto przed południem, 27 kwietnia, o godz. 10.00, muzeum zaprasza na warsztaty kreatywne pt. „Przepoczwarzamy się”, które adresowane są do dzieci i publiczności rodzinnej, polegające na tworzeniu wiosennych strojów owadzich, inspirowanych fantastycznymi kreaturami ze szkiców Józefy Kogut. Warsztaty będą okazją do rodzinnej zabawy i pozwolą na zaprezentowanie prac artystki najmłodszej publiczności.
Tymi wydarzeniami muzeum rozpoczyna obchody Roku Józefy Kogut pod hasłem „Wyobraźnia znaczy wolność”. Planowane warsztaty, spotkania i debaty pozwolą na różne sposoby odkrywania twórczości artystki. W Dzień Dziecka, 1 czerwca muzeum ponowne zaprosi dzieci, tym razem na kreatywne warsztaty animacji pt. „Poruszeni”, a punktem kulminacyjnym obchodów będzie otwarcie 24 października wystawy pt. „Batikara. Fantastyczna Józefa Kogut”, która zaprezentuje spuściznę artystki, niemal w całości powierzoną muzeum. Wystawa prezentowana będzie w Domu Esterki i potrwa do 30 sierpnia 2026 roku.
Józefa Kogut (1902–1979) – artystka o niezwykłej wyobraźni, mistrzyni rzemiosła artystycznego, najsłynniejsza adeptka Stowarzyszenia Warsztaty Krakowskie (1913–1926). Nagradzana, ceniona, obsypywana zamówieniami, wreszcie – niemal zapomniana. Całe życie związana z Krakowem. Autorka niepowtarzalnych stworów, pnączy, esów-floresów, zachowanych na batikowanych tkaninach i zabawkach, w szkicach i na obrazach.
Fot. materiały prasowe