Muzeum Armii Krajowej zaprasza we wtorek, 15 kwietnia o godz. 12.00 na otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim”.
Wystawa została przygotowana z okazji obchodów 1000-lecia Korony Polskiej jako wyraz refleksji nad znaczeniem tradycji piastowskiej i początkiem polskiej państwowości, do których w swojej symbolice i nazwach oddziałów nawiązywało dowództwo Armii Krajowej.
Ekspozycja przedstawia dwie formacje biorące udział w Powstaniu Warszawskim, których nazwy nawiązują do tradycji piastowskich i wybitnego władcy Bolesława Chrobrego, pierwszego króla w dziejach Polski. Pokazuje nie tylko ich walkę, ale i wartości, którymi się kierowali – wolność, odwagę, lojalność wobec Ojczyzny.
Batalion „Chrobry I” wywodził się z Polskiej Organizacji Zbrojnej, powstałej już w październiku 1939 r. W wyniku akcji scaleniowej liczący początkowo ok. 100 konspiratorów oddział ppor. Kazimierza Burnosa „Cordy” został włączony do Armii Krajowej w 1942 r. i otrzymał nazwę „Chrobry”.
Zgrupowanie „Chrobry II” powstało wraz z wybuchem Powstania Warszawskiego, skupiając ochotników z różnych konspiracyjnych organizacji. Jego twórcą był mjr Leon Nowakowski „Lig”, oficer Narodowych Sił Zbrojnych, a w szeregach Zgrupowania znaleźli się m.in. żołnierze AK, którzy nie zdążyli na koncentrację przed godziną „W”, jak i oddział socjalistów o nazwie „Daniel”. Dołączyli do niego także rtm. Witold Pilecki i por. Jan Redzej, którzy razem uciekli z KL Auschwitz w kwietniu 1943 r.
Wystawa przedstawia dzieje obu oddziałów, szlak ich powstańczych walk, skład osobowy, liczebność i straty poniesione w bojach. Fotografie z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 wzbogacają ikonografię plansz. Natomiast artefakty i pamiątki rodzinne z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego prowadzonego przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” dokumentują dokonania obu formacji.
Ekspozycja powstała we współpracy z Grupą Historyczną „Zgrupowanie Radosław” oraz Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, dzięki czemu prezentowane treści i eksponaty – oryginalne i często unikatowe pamiątki po powstańcach – nabierają szczególnego znaczenia i autentyczności.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 15 czerwca.
Fot. Muzeum AK