8 kwietnia 2025 r. w kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie oraz przy Symbolicznej Mogile Ofiar Komunizmu odbyły się uroczystości w 30. rocznicę odsłonięcia charakterystycznego pomnika w kształcie krzyża.
– Mamy świadomość, że doły śmierci, do których wrzucano ciała rtm. Witolda Pileckiego, gen. Emila Fieldorfa „Nila” czy płk. Łukasza Cieplińskiego, niczym nie różniły się od dołów śmierci w Katyniu. Mamy świadomość, że oprawcy sowieccy niczym nie różnili się od oprawców rodzimych, którzy zniewolili Polskę na 45 lat. Spotykamy się tutaj, ponieważ wszyscy mamy świadomość, że komunistyczni zbrodniarze nie byli bezimienni. I domagając się wiecznej pamięci dla ofiar komunizmu, domagamy się równocześnie wieczystej hańby dla sprawców – powiedział w swoim wystąpieniu dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał.
Po mszy świętej, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, głos zabrali także Antoni Wiatr, przewodniczący Komitetu Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu oraz Tomasz Zaborowski, przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”.
4 kwietnia w Muzeum Krakowa odbyła się konferencja popularnonaukowa, zatytułowana „Ofiary komunizmu”. Obrady otworzył dr Musiał, a referaty wygłosili: dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora oddziału (Komuniści wobec Polski w latach 1918-1945); dr Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie (Strażnicy Pamięci. Walka z kłamstwem katyńskim) oraz prof. Andrzej Nowak, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Historii PAN (Walka Narodu z komunistami o odzyskanie niepodległości oraz Kościół broniący wiary i polskości. I co dalej?). Całość zorganizował Komitet Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu, Oddział IPN w Krakowie oraz Region Małopolski NSZZ „Solidarność”.
Fot. Janusz Ślęzak (IPN)/Tekst: IPN Kraków