20 marca 1895 roku w Krakowie urodził się August E. Fieldorf. Jako młody człowiek zaczął realizować marzenie o wolnej Polsce. Najpierw brał udział w zajęciach Organizacji Ćwiczebnej Uczniów Szkól Średnich , a w 1912 roku wstąpił do Związku Strzeleckiego. w 1914 r. wyruszył z Oleandrów na szlak bojowy Legionów Polskich.

Brał udział w wyzwalaniu Krakowa w 1918 roku, następnie walczył o przynależność Lwowa do Polski. W latach 1919-1920 walczył z bolszewikami w tym m.in. o Wilno, w którym poznał swoją żonę Janinę Kobylińską.

W czasach II Rzeczypospolitej pracował jako oficer zawodowy. Po walkach w czasie kampanii wrześniowej emisariusz władz Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźctwie.

Współorganizował i dowodził KEDYWEM AK, działał w organizacji “NIE” W 1945 roku został aresztowany pod fałszywym nazwiskiem przez służby sowieckie i wywieziony do ZSRR. Po powrocie zamieszkał z żoną i córkami w Łodzi. Po ujawnieniu się władzom komunistycznym w Polsce został przez nie aresztowany i po haniebnym procesie zamordowany. 24 lutego 1953 roku w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.
Do dziś nieznane jest miejsce pochówku gen. “Nila”. Komuniści chcieli zatrzeć pamięć o bohaterskim dowódcy i zabić jego legendę jednak polscy patrioci na to nie pozwolili. Upamiętniają go liczne tablice, nazwy ulic, pomniki, publikacji, liczne instytucje noszą jego imię.
24 lutego 2025 roku Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął deklarację uczczenia 130. rocznicy urodzin gen. Augusta E. Fieldorfa “Nila”
Do pobrania Deklaracja Sejmiku Województwa Małopolskiego

Wystawa w Muzeum AK
25 marca 2025 roku o godz. 12:00 Muzeum AK w Krakowie, ul. Wita Stwosza 12 zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy “Generał “Nil”. Wystawa rozpoczyna obchody 130-lecia rocznicy urodzin gen. Augusta E. Fieldorfa “Nila” oraz 25-lecia powstania Muzeum AK
Opracowanie Mariusz Jabłoński
Zdjęcia gen. Nila ze strony IPN a zdjęcie Muzeum AK z jego archiwum
Film pt. “On wierzył w Polskę”