W imieniu Prezydenta RP zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma wręczył Krzyże Wolności i Solidarności dawnym działaczom opozycji. Uroczystość odbyła się 28 lutego 2025 r. w siedzibie Oddziału IPN w Krakowie.
Dr Mateusz Szpytma w swym przemówieniu zwrócił się do odznaczonych:
– Chcieliśmy podziękować nie tylko za lata działalności w opozycji demokratycznej, ale także te lata późniejsze. Bardzo wiele osób z państwa grona aktywnie działało na rzecz różnych społeczności (…). Goszcząc państwa w nowym budynku krakowskiego Instytutu, w którym po raz pierwszy wręczamy Krzyż Wolności i Solidarności, w którym realizujemy swoje działania, jako „dziecko” „Solidarności” i działamy na rzecz edukacji i upamiętnienia takich bohaterów jak państwo, chcielibyśmy prosić was o to, abyście nie spoczęli w tych swoich działaniach, ale dalej świadczyli o tym, co było w przeszłości.
W imieniu uhonorowanych działaczy niepodległościowych głos zabrała prof. Maria Żychowska. Przemówił również, reprezentujący wojewodę małopolskiego, Marcin Tatara, pełnomocnik ds. integracji środowisk kombatanckich i osób represjonowanych. Uroczystość poprowadził dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. Wydarzenie zakończył występ duetu muzycznego, artystów Opery Krakowskiej: Jacka Wróbla i Olga Piotrowskiej-Cender.
Krzyże Wolności i Solidarności wzorowane na przedwojennych Krzyżach i Medalach Niepodległości, nadaje Prezydent Rzeczpospolitej. Odznaczenia otrzymali działacze opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989 za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL.
Odznaczeni, którzy wyrazili zgodę na publikację ich danych:
Józef Kazimierz Borys
Mieczysław Lebdowicz
Tadeusz Witold Rudkowski
Tomasz Dariusz Topielec
Bogdan Jerzy Sekuła
Stanisława Irena Wodyńska
Maria Stefania Żychowska
Odznaczeni pośmiertnie:
Czesława Łach
Krzysztof Andrzej Talczewski
Fot. Żaneta Wierzgacz, Janusz Ślęzak (IPN)/Tekst: IPN Kraków