Dzień po 113. rocznicy sakry biskupiej księcia Adama Stefana Sapiehy zapraszamy na spotkanie poświęcone krakowskiemu biskupowi, które odbędzie się w nowej siedzibie Oddziału IPN w Krakowie, przy ul. Czarnieckiego 3 o godz. 18.
„Świadek Dziejów Narodu. Kardynał Adam Stefan Sapieha (1867-1951) w dokumentach archiwalnych” to licząca pięć tomów publikacja, zawierająca łącznie 553 teksty źródłowe. Jest ona próbą przybliżenia sylwetki Księcia Niezłomnego, Wielkiego Jałmużnika oraz pierwszego metropolity krakowskiego.
Edytowane w pozycji źródłowej dokumenty powstawały w latach 1888-1967, a więc w znacznej rozpiętości czasowej, podczas której zmieniały się np. zasady pisowni, interpunkcji, używania dużych liter czy sposobu zapisywania tytułów grzecznościowych. Okres czterdziestu lat, w którym Sapieha sprawował urząd biskupa krakowskiego, przypadł na czas głębokich przemian społecznych i politycznych, w tym drugiej wojny światowej oraz dominacji komunistów w Polsce. W efekcie w dokumentach pojawia się wiele różnych wątków, które się ze sobą przeplatały. Tematy związane z zarządzaniem diecezją krakowską często łączyły się z zagadnieniami politycznymi, społecznymi i charytatywnymi, a sprawy administracyjne z duszpasterskimi.
Dzięki ich analizie możemy dokonać próby ukazania osobistych cech charakteru pierwszego metropolity krakowskiego, a także jego duchowej sylwetki i przymiotów religijnych.
W spotkaniu wezmą udział ks. prof. dr hab. Józef Marecki (Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie) oraz Sławomir Furtak (Oddziałowe Archiwum IPN w Krakowie). Prowadzenie: Michał Zajda (Oddziałowe Archiwum IPN w Krakowie).
Wstęp wolny.