Kraków jest miastem bardzo nowoczesnym i wciąż rozwijającym się, ale posiada jeszcze jeden walor, który wyróżnia go spośród innych. Jest dawną stolicą potężnego państwa, siedzibą królów, miastem zabytków i unikalnego układu urbanistycznego średniowiecznego miasta. Posiada olbrzymi w skali europejskiej Rynek. Jest przestrzenią rozwoju duchowej i materialnej kultury, miejscem pamięci narodowej i pięknych obyczajów, spotkań wielu religii i kultur, a przede wszystkim pracy, modlitwy, poświęcia zakonów i parafii, które zrodziły wiele dzieł miłosierdzia oraz wielu błogosławionych i świętych. Jest również miastem rzemiosła, handlu oraz przemysłu. Mieszkańcy Krakowa budowali go przez wieki, każde pokolenie dołożyło własną cząstkę, chociaż niektóre z nich musiały przeżywać a następnie podnosić się ze zniszczeń spowodowanych najazdami, pożarami, epidemiami, walkami zbrojnymi. Zawsze odnajdywali siłę do tego, aby miasto odbudować i uczynić je bardziej funkcjonalnym i piękniejszym.
Kraków miał obok siebie dwa inne miasta; Kazimierz oraz Kleparz. Obydwa powstały z fundacji Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim, Pierwsze z nich otrzymało przywilej lokacyjny w 1335 r. a drugie w 1366 r. Można więc powiedzieć, że przez wieki istniało Trójmiasto (Kraków-Kazimierz-Kleparz). Do Krakowa włączono Kazimierz w 1800 r. a Kleparz w 1792 r. W tym to okresie powstało graniczące z Kazimierzem nowe miasto (1784 r.) – Podgórze, wcielone do Krakowa w 1915 r Każde z nich wniosło własną specyfikę miejsca, ów genius loci, dzięki czemu obecny Kraków jest tak różnorodny.
Doceniając ten stan w 1978 r., Kraków został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na listę wpisano historyczne centrum (Stare Miasto), dzielnicę Kazimierz oraz Stradom. Można śmiało stwierdzić iż wpisanie części Kakowa na listę UNESCO przyczyniło się do systematycznej rewaloryzacji zabytków i troski o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Uczyniło także miasto niezwykle aktrakcyjnym. Co istotne Kraków jako pierwszy w Europie zespół miejski został wpisany na listę światowego dziedzictwa. To historyczne wydarzenie upamiętnia tablica wmurowana na ścianie frontowej Magistratu od Placu Wszystkich Świętych.
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO (World Heritage List) jest to spis najważniejszych światowych obiektów o niepodważalnej wartości dla ludzkości. Lista jest prowadzona i aktualizowana przez UNESCO będące agendą ONZ. Głównym zadaniem tej agendy jest działanie na rzecz aktywizacji rządów państw oraz lokalnych społeczności odnośnie kulturowego i naturalnego dziedzictwa. Miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa stanowią wspólne dobro ludzkości. W 2002 roku Komitet Światowego Dziedzictwa przyjął nowe reguły tworzenia Listy.