Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Archidiecezja Krakowska zapraszają na dyskusję poświęconą ks. Michałowi Rapaczowi, która odbędzie się 10 maja 2024 r. o godz. 17.00 w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” (budynek Fides) przy ul. Totus Tuus 34 w Krakowie.
Rozmówcy będą starali się odpowiedzieć na pytania o drogę życiową ks. Rapacza i okoliczności jego zabójstwa oraz o sprawców zbrodni. W dyskusji pojawi się również pytanie, dlaczego spośród innych kapłanów zamordowanych przez komunistów ten właśnie jest wynoszony na ołtarze. Wątki te będą osadzone w szerszym kontekście działalności aparatu represji i polityki reżimu wobec Kościoła w dwóch pierwszych latach po II wojnie światowej.
Udział wezmą:
dr hab. Łucja Marek, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie
dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie
ks. dr Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej.
Dyskusję poprowadzi dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie.
Słowo wstępne wygłosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Wstęp wolny.
Ks. Michał Rapacz
Ks. Michał Rapacz urodził się w 1904 r. w Tenczynie. Po przyjęciu święceń kapłańskich podjął posługę duszpasterską jako wikariusz w Płokach i Rajczy. W 1937 r. powrócił do parafii Narodzenia NMP w Płokach jako jej administrator. Został zamordowany przez komunistyczną bojówkę w nocy z 11 na 12 maja 1946 r. w lesie, około kilometra od budynku kościoła.
Pierwotnie spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Lubniu. W 1980 r. doczesne szczątki ks. Rapacza zostały po raz pierwszy ekshumowane, a następnie przeniesione i złożone w przygotowanym grobie na zewnątrz kościoła parafialnego w Płokach.
W związku z zaplanowaną na 15 czerwca 2024 r. beatyfikacją ks. Michała Rapacza Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadziło ekshumację szczątków kapłana, które 19 kwietnia 2024 r. zostały złożone w sarkofagu umieszczonym w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Płokach. Będzie to główne miejsce kultu nowego błogosławionego.