29 września 2023 r. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie spoczęły prochy prof. Aleksandra Brücknera (1856-1939), wybitnego historyka literatury i kultury polskiej oraz slawisty, sprowadzone do Krakowa z Berlina. Do grobu złożono także prochy jego żony Emmy.
Uroczystości na cmentarzu Rakowickim poprzedziła msza święta w kolegiacie św. Anny. Podczas ceremonii żałobnych IPN reprezentował zastępca dyrektora krakowskiego oddziału dr Michał Wenklar.
Prof. Brückner zmarł w 1939 r., kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Został pochowany na cmentarzu Tempelhofer Parkfriedhof w Berlinie. Nekropolia ta w ciągu kilku lat zostanie zamknięta i mogile profesora groziła likwidacja. Sprowadzeniem prochów naukowca do naszego kraju zajęła się Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Aleksander Brückner urodził się w 1856 r. w Tarnopolu w spolszczonej rodzinie urzędnika skarbowego. Po studiach pracował na Uniwersytecie Lwowskim, a w 1881 r. powołano go na katedrę slawistyki w Berlinie. Na przełomie 1889 i 1890 r. odnalazł w Bibliotece Petersburskiej „Kazania świętokrzyskie”, datowane na przełom XIII i XIV wieku, które opracował i opublikował. Dziś są one przechowywane w Bibliotece Narodowej Warszawie. Uznaje się, że to najstarszy dokument prozatorski stworzony w języku polskim.
Tekst: IPN Kraków/Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)