Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w kolejnym cyklu spacerów Akademii Kraków: „Kraków z kamerą, nie tylko kameralnie”, który zabierze wszystkich chętnych w niezwykłą podróż po historii i dziedzictwie Krakowa. W trakcie spacerów będzie można poznać historię krakowskiej kinematografii czy też popatrzeć na historyczne wydarzenia przez pryzmat dzieł filmowych. Najbliższy spacer, który odbędzie się 7 października, poprowadzi szlakiem „Listy Schindlera”.
Stolica Małopolski jest odwiedzana ze względu na swój unikatowy charakter, mnogość zabytków, czy szereg interesujących instytucji – jedną z ważniejszych składowych jej fenomenu jest również film, którego światowa premiera odbyła się w 1993 r. Nikt chyba nie przypuszczał, jaki sukces odniesie nagrodzony Oscarami film Stevena Spielberga pt. „Lista Schindlera” – dość powiedzieć, że co roku wystawę stałą w dawnej Fabryce Emalii Oskara Schindlera odwiedza kilkaset tysięcy osób zainteresowanych tą historią, a spora część na własną rękę podążą szlakiem scen znanych z filmu.
Przedstawiona w „Liście Schindlera” historia niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował 1198 Żydów od śmierci – w przeważającej mierze została zrealizowana właśnie w Krakowie. To tu funkcjonowała wspomniana wcześniej fabryka, jak i również getto oraz obóz koncentracyjny. Mimo wielu nieścisłości ekipa filmowa starała się jak najwierniej oddać charakter tej historii, czasem realizując sceny w lokalizacjach autentycznych, najczęściej jednak tworząc wierne rekonstrukcje.
Podczas spaceru edukacyjnego uczestnicy nie tylko zobaczą miejsca znane z filmu, ale zostaną one również skonfrontowane z oryginalnymi scenami i opatrzone profesjonalnym komentarzem merytorycznym.
Spacer rozpocznie się w sobotę, 7 października, o godz. 11.00. Miejsce zbiórki: Dworzec Główny (od strony placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przed tablicą upamiętniającą robotników przymusowych wywiezionych na roboty do Niemiec)
- Prowadzący: Jan Jakub Grabowski
- Czas trwania: 3 godziny
- Limit osób: 30 osób (zestawy słuchawkowe)
- Bilety w cenie 15 zł do nabycia na online lub w kasach Muzeum Krakowa
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji Muzeum Krakowa, e-mail: edukacja@muzeumkrakowa.pl.
Fot. mhk.pl