Kultura i sztuka, nauka i technika, klimat i zieleń, sport i zdrowie – bloki tematyczne miejskiej kampanii „Kraków. Wszechświat możliwości”, która wystartuje już w kwietniu, mają nie dzielić, ale łączyć – jak cztery żywioły, które przenikają się i tworzą pola do różnorakiej aktywności. Tych możliwości jest coraz więcej, o czym świadczy przewodnik „Kraków 2023. Instrukcja obsługi”, a w ich odkrywaniu pomogą nam szerokie spojrzenie i uważność – wartości kopernikańskie, które możemy praktykować na co dzień.
Mikołajowi Kopernikowi zawdzięczamy nie tylko teorię heliocentryczną i ilościową teorię pieniądza, ale także coś, dzięki czemu urodzony równo 550 lat temu astronom nie przestaje nas inspirować i dzisiaj – przekonanie, że wiedza bierze się z obserwacji i doświadczeń, a w życiu warto być odważnym i dostrzegać elementy, które łączą na pozór nieprzystające do siebie fragmenty rzeczywistości.
Miejska kampania „Kraków. Wszechświat możliwości” będzie zachęcać do tego, by przez pryzmat wartości kopernikańskich spojrzeć na Kraków – miasto czerpiące z historii i tradycji, wspierające naukę i innowacyjność, świadome, jak wielką wagę tu i teraz, a także dla przyszłych pokoleń mają działania proklimatyczne i te ukierunkowane na komfort życia i jakość relacji społecznych.
W kampanię wpiszą się m.in. takie wydarzenia, jak Dzień Ziemi (22 kwietnia) i Dzień Otwarty Magistratu (4 czerwca).
W ramach Dnia Ziemi na terenie Nowohuckiego Centrum Kultury odbędą się warsztaty zero waste oraz inne aktywności związane z przyrodą i klimatem. Z kolei dzień wcześniej pod Tauron Areną Kraków będzie można otrzymać sadzonki kwiatów w zamian za elektroodpady.
A w Dzień Otwarty Magistratu w okolicy placu Wszystkich Świętych, gdzie mieści się siedziba Urzędu Miasta Krakowa, stanie mobilne planetarium, a wszystkim aktywnościom patronować będzie postać Kopernika, który zachęca do uprawiania nauki (eksperymenty, warsztaty, gry logiczne), wyzwala twórczą energię (koncerty, animacje, pokazy kuglarskie) i zawsze jest gotów nam przypomnieć, że dbając o planetę, troszczymy się o siebie nawzajem.
W sierpniu planujemy piknik sportowy, podczas którego swój potencjał zaprezentują nowe tereny rekreacyjne przy Trasie Łagiewnickiej. Wrzesień będzie stał pod znakiem kultury, tradycji i sztuki – lato pożegnamy wydarzeniem plenerowym.
Nie jesteśmy sami we wszechświecie! Nieustannie pojawiają się nowe możliwości, by budować miasto doceniające wiedzę, kreatywność, otwartość i dialog. W nadchodzących miesiącach czeka nas wiele wydarzeń, po których będziemy mogli wrócić do domu z garścią inspiracji i publikacją „Kraków 2023. Instrukcja obsługi” w kieszeni.
Fot. materiały prasowe