W najbliższą sobotę, 25 marca, o godz. 12.00, rozpocznie się trzeci spacer szlakiem „Via Medicorum” po Wesołej! O medycznej karcie w historii dzielnicy opowie przewodnik Michał Chlipała z Katedry Historii Medycyny UJ CM.
Na trasie kolejnego medyczno-historycznego spaceru po Wesołej znajdzie się m.in. budynek Białej Chirurgii, który powstał w 1889 r. Pracował w nim przez lata Ludwik Rydygier, chirurg, dzięki któremu krakowskie operacje i zabiegi zapisały się w historii światowej medycyny. Wyliczać można długo: pierwsza w Polsce, a druga na świecie operacja wycięcia odźwiernika z powodu raka żołądka, pierwszy na świecie zabieg resekcji żołądka z powodu owrzodzenia, nowa na ówczesne czasy metoda chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy za pomocą zespolenia żołądkowo-jelitowego, udoskonalenie operacyjnego usunięcia raka piersi czy opracowanie metody usuwania gruczolaka gruczołu krokowego, która z resztą do dziś nosi nazwę metody Rydygiera. Trudno się dziwić – Rydygier był wybitnym chirurgiem, który nie bał się wprowadzać do leczenia nowych metod. Podobnie jak inni, znakomici medycy, którzy związali swoje losy z powstającymi na Wesołej klinikami. W czasie sobotniego spaceru będzie się można o tym przekonać na własne oczy w niedostępnym na co dzień Muzeum Historii Medycyny przy ul. Radziwiłłowskiej 4. To najstarsze w Polsce muzeum poświęcone naukom medycznym, którego zbiory obejmują m.in. starodruki, dokumenty, rękopisy, medale pamiątkowe, mulaże, czyli odlewy gipsowe, narzędzia lekarskie i portrety najważniejszych krakowskich lekarzy. Warto pamiętać, że każdy z tych eksponatów jest świadkiem niezwykłej i często zaskakującej medycznej historii Krakowa.
Sobotni spacer rozpocznie się o godz. 12.00, przy ul. Grzegórzeckiej 16 (róg ul. Grzegórzeckiej i ul. św. Łazarza), a zakończy się na placu Szczepańskim. Wydarzenie jest bezpłatne i nie obowiązuje rejestracja.
Najważniejsze punkty na pacerowej trasie szlakiem „Via Medicorum” to:
- ul. Grzegórzecka 16 – budynek Collegium Medicum (pierwszy przystanek)
- ul. Grzegórzecka 18 – dawny budynek kliniki Urologii UJ CM
- przejście przez ul. Śniadeckich do wysokości drogi pomiędzy Czerwoną Chirurgią (ul. Kopernika 21) a Kliniką Psychiatrii (ul. Kopernika 21a)
- spacer wzdłuż drogi wewnętrznej ul. Kopernika 19, ul. Kopernika 17, aż do ul. Kopernika 15
- ul. Radziwiłłowska 4 – Muzeum Historii Medycyny UJ CM (drugi przystanek) – możliwość zwiedzania wnętrza Muzeum Historii Medycyny uzależniona jest od wielkości grupy. W przypadku zbyt dużej grupy (z racji małych pomieszczeń w obiekcie) nie będzie możliwości zwiedzania
- przejście na plac Szczepański do plenerowej wystawy „Wesoła – wczoraj i dziś”.
Szlak historyczno-kulturowy „Via Medicorum” powstaje, by przypomnieć o przełomowych odkryciach, które weszły do kanonu polskiej i światowej medycyny, a których dokonywali medycy pracujący na co dzień przy ul. Kopernika. Przy wybranych gmachach dawnych klinik szpitalnych i zakładów teoretycznych zostaną rozmieszczone tabliczki w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), informujące o historii budynku. Oprócz nazwy, daty wzniesienia gmachu i nazwiska projektanta, znalazłaby się tam krótka informacja o odkryciu lub osiągnięciu na polu nauk medycznych, które miało miejsce w danym budynku, a także wybrane historyczne zdjęcie. Ponadto na tablicy znajdowałby się kod QR albo link, który przenosiłby użytkownika do strony zawierającej szczegółowe treści oraz materiał ilustracyjny dotyczący obiektu czy wielkich odkryć z nim związanych.
Budynki, które znajdą się na trasie „Via Medicorum”:
- zespół budynków, ul. Kopernika 7 (dawna klinika lekarska)
- Theatrum Anatomicum, ul. Kopernika 12
- Klinika Chorób Wewnętrznych, ul. Kopernika 15
- „nowy” budynek szpitala św. Łazarza, ul. Kopernika 17
- „stary” budynek szpitala św. Łazarza (klasztor), ul. Kopernika 19
- Biała Chirurgia, ul. Kopernika 40
- Czerwona Chirurgia, ul. Kopernika 21
- Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa (dawniej Uniwersytecka Szkoła Pielęgniarek i Opiekunek Zdrowia), ul. Kopernika 25
- Collegium Śniadeckiego, ul. Kopernika 27
- Klinika Neurologii i Psychiatrii, ul. Botaniczna 3.
Fot. Agencja Rozwoju Miasta Krakowa