Zapraszamy na promocję nowej książki Ryszarda Kotarby z Oddziału IPN w Krakowie, zatytułowanej „Żydzi Krakowa w dobie zagłady (ZAL/KL Plaszow)”.
16 lutego 2023 r. w synagodze Kupa przy ul. Miodowej 27 w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie, które poprowadzi Michał Zajda, a jego rozmówcą – oprócz autora publikacji – będzie dr Roman Gieroń z krakowskiego IPN. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny. Na miejscu będzie można kupić książkę po promocyjnej cenie.
Na początku liczącej ponad 800 stron pozycji Ryszard Kotarba przypomina, że Kraków był przez kilka wieków jednym z głównych ośrodków Rzeczypospolitej, w którym rozwijały się żydowskie osadnictwo, handel i rzemiosło oraz bogata kultura. Żydzi – krakowianie nie byli częścią miejskiego folkloru, lecz zwłaszcza w dwóch ostatnich stuleciach stanowili prężną społeczność, przyczyniającą się do rozwoju miasta. Poza nielicznymi obiektami kultury materialnej, resztkami cmentarzy i zabytków architektury, cała żydowska spuścizna w Krakowie uległa zagładzie wraz z narodem żydowskim, wymordowanym przez nazistów niemieckich.
Książka Ryszarda Kotarby jest pracą popularnonaukową, a jej podstawą dokumentacyjną są bogate zbiory archiwów IPN i Żydowskiego Instytutu Historycznego, Archiwum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa oraz relacje zgromadzone w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Bezcennym źródłem są także setki tomów akt prokuratorskich i sądowych, tysiące zeznań i relacji prześladowanych.
Współorganizatorami spotkania w synagodze Kupa są krakowski oddział IPN i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.
► Plaszow. „Z cmentarza się nie wraca” – rozmowa z Ryszardem Kotarbą