W poniedziałek, 5 grudnia, minęła 155. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Mimo że urodził się na Wileńszczyźnie, to jego działalność niepodległościowa ściśle związana jest z Krakowem. Z tej okazji na sarkofagu marszałka w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu został zapalony znicz od władz miasta Krakowa.
Popiersie marszałka w Urzędzie Miasta Krakowa w holu kamiennym zostało udekorowane biało-czerwoną flagą.
Józef Piłsudski to jeden z twórców polskiej niepodległości. 11 listopada 1918 r. to jemu powołana przez cesarstwa Niemiec i Austro-Węgier Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskała niepodległość.
Trudno przecenić wagę związków marszałka z Krakowem. Tutaj podjął decyzję o organizacji Strzelców i wymarszu na front. Kraków odwiedził jako pierwsze miasto po przejęciu władzy w 1918 roku. Tutaj po latach znalazł miejsce wiecznego spoczynku. W Krakowie posiada też najbardziej oryginalny pomnik – kopiec Piłsudskiego. Śladów obecności marszałka w naszym mieście jest bardzo dużo. Są to miejsca, w których bywał prywatnie i oficjalnie oraz uroczystości, w których brał udział. Wiele z nich jest upamiętnionych poprzez tablice, obeliski, obiekty oraz instytucje noszące jego imię.
Fot. Centralne Archiwum Wojskowe / domena publiczna