Po usunięciu i zabezpieczeniu zabytkowej mozaiki i wyburzeniu starego budynku, czas na fundamenty nowego pawilonu dla szympansów i makaków japońskich. Trwa budowa nowej atrakcji w krakowskim zoo.
Przypomnijmy: budowa pawilonu dla szympansów i makaków japońskich rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku. Pierwszym zadaniem wykonawcy – konsorcjum MURKRAK SP. z o.o. Sp. Komandytowa (Lider) i Zygmunt Murdza Zakład Remontowo – Budowlany MURDZA (Partner) – było zdemontowanie zabytkowej mozaiki z wnętrza starego pawilonu. W trakcie tego etapu, na wniosek Miejskiego Konserwatora Zabytków, konieczna była zmiana sposobu realizacji założonego zakresu robót. W efekcie, prace konserwatorskie wydłużyły się w czasie. Na szczęście ten etap został już zrealizowany: mozaiki przeznaczone do zachowania zostały zdeponowane zgodnie z wytycznymi konserwatora, odpowiednio zabezpieczone i złożone na terenie Ogrodu Zoologicznego. Natomiast dekoracje przewidziane do późniejszego wyeksponowania przekazano do specjalistycznej konserwacji. Aktualnie trwają prace konserwatorskie związane z oczyszczeniem, zabezpieczaniem i przygotowaniem do ponownej ekspozycji materiału ceramicznego.
Zaraz po tym, wykonawca rozebrał dawny budynek pawilonu dużych kotów. Po wykonaniu koniecznych prac ziemnych, przystąpiono do robót fundamentowych. Ponadto, zdemontowana została część starego ogrodzenia i przystąpiono do budowy nowego muru, na którym docelowo zostaną zamontowane odrestaurowane mozaiki. Zgodnie z aktualnym harmonogramem, zaktualizowanym z uwagi na dodatkowe prace konserwatorskie, realizacja zadania powinna zakończyć się w 2024 roku.
Nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich zaprojektowano w taki sposób, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im doskonałych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zielona fosą” i barierką.
Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.
Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających.
Przestrzenie wewnętrznie i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.
Fot. wizualizacja