Już w ten weekend, 19 i 20 listopada, odbędą się kolejne spacery z 51. sezonem akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie. Dzięki wsparciu ze strony Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa udział w spacerach jest bezpłatny.
Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK.
W sobotę, 19 listopada można wybrać się na jedną z dwóch zaproponowanych tras:
- dla odznaki srebrnej: „Zakony i klasztory – oo. Bernardyni i ss. Bernardynki”
Zakon oo. Bernardynów to odłam Zakonu Braci Mniejszych, założony przez św. Franciszka z Asyżu ok. 1207 r.,. od 1517 r. działający pod nazwą Bracia Mniejsi Obserwanci. Krakowski klasztor tej wspólnoty ufundował w 1453 r. kardynał Zbigniew Oleśnicki – na Stradomiu. W II-połowie XV w. działał tutaj św. Szymon z Lipnicy, którego relikwie znajdują się w obecnym kościele. Bernardyni słyną z urządzania w Wielkim Tygodniu Grobu Bożego, którego stały element stanowi dużych rozmiarów malowidło „Golgota z panoramą Jerozolimy w tle” – dzieło T. Popiela z 1911 r.
Zakon ss. Bernardynek – mniszek Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu to zakon kontemplacyjny. Pierwszy klasztor w Krakowie otrzymały z rąk kasztelana sandomierskiego Hińczy z Rogowa w 1459 r. W 1644 r. ksieni Teresa Zadzikowa założyła nowy klasztor św. Józefa, do dziś istniejący przy ul. Poselskiej. Krakowskie bernardynki pielęgnują kult Dzieciątka Jezus, zw. Koletańskim, Prowadzą pracownię haftu i wykonują szaty liturgiczne.
Spotkanie o godz. 09.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
W niedzielę 20 listopada można wybrać się na jedną z trzech zaproponowanych tras:
- dla odznaki brązowej: „Kraków najstarszy i romański”.
Kraków włączony do państwa piastowskiego w 990 r. stał się jednym z głównych miast Polski. Okres romański w dziejach naszego miasta należy rozpatrywać z punktu Krakowa przed lokacyjnego i Krakowa po lokacji 1257 r., dokonanej przez Bolesława V Wstydliwego. W 1040 r. syn Mieszka II – Kazimierz Odnowiciel wybrał Kraków na główny ośrodek polityczny odradzającego się państwa, a 5 czerwca 1257 r. wraz z lokacją, rozpoczął się nowy okres dziejów miasta. Podczas spaceru poznamy Kraków z tego właśnie okresu, cofniemy się o jedno tysiąclecie.
Spotkanie o godz. 09.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
- dla odznaki złotej: „Krakowskie smoki”
Jest to spacer w poszukiwaniu symbolicznych stworzeń. Najbardziej znany jest oczywiście Smok Wawelski, ale prócz niego w Krakowie mamy wiele innych smoków, a są też takie miejsca, gdzie od smoków aż się roi. Czasami wystarczy tylko unieść wzrok ku górze. Poszukamy ich.
Spotkanie o godz. 09.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
Partnerem strategicznym akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” jest Miasto Kraków, zapewniające wsparcie finansowe poprzez Wydział ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.
Fot. PTTK Koło Grodzkie