Współczesne zdjęcia z lotu ptaka i archiwalne fotografie dokumentujące historię dzielnicy i pionierskich odkryć, które weszły do kanonu zarówno polskiej, jak i światowej medycyny. To wystawa „Wesoła wczoraj i dziś”, jaką od 17 listopada będzie można oglądać w Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej. Plenerowa ekspozycja rozpoczyna prezentację szlaku historyczno-kulturowego Via Medicorum, jaki powstaje na Wesołej.
Brodowicz, Dietl, Obaliński, Mayer, Olszewski, Rydygier, Mikulicz, Sas-Korczyńki, Cybulski, Jaworski czy Teichmann… To nazwiska doskonale znane studentom medycyny. Ale szerokiej publiczności już nie. A szkoda, bo to nazwiska ludzi, którzy przez stulecia tworzyli historię polskiej i światowej medycyny. Pierwszy na świecie zabieg resekcji żołądka, badania, które udowodniły, że upuszczanie krwi nie pomaga pacjentowi tylko mu szkodzi, tomografia rentgenowska, rewolucyjna metoda wykrywania śladów krwi czy odkrycie bakterii odpowiedzialnej za schorzenia żołądka… Lekarze pracujący w klinikach na Wesołej dokonywali przełomowych odkryć, o których warto pamiętać. Stąd pomysł utworzenia szlaku historyczno-kulturowego Via Medicorum przypominającego o osiągnięciach krakowskich medyków. Jego pierwsza część obejmuje ulicę Kopernika, która związana jest z dziejami klinik uniwersyteckich oraz miejskiego szpitala św. Łazarza.
Wystawa „Wesoła wczoraj i dziś” w Muzeum Fotografii rozpoczyna prezentację szlaku historyczno-kulturowego Via Medicorum. Zdjęcia, które będzie można oglądać do końca lutego przyszłego roku, prezentują zabytkowe budynki dawnych klinik z niecodziennej perspektywy, bo z lotu ptaka, na tle panoramy miasta. Zostały one zestawione z archiwalnymi fotografiami dokumentującymi zapomnianą już szpitalną codzienność Wesołej. Portrety lekarzy i naukowców, którzy przez stulecia odkrywali tu tajemnice medycyny dopełniają całości. Wszystko po to, by przypomnieć niezwykłą historię dzielnicy, która po wyprowadzce Szpitala Uniwersyteckiego do Prokocimia zmienia swoje oblicze i powoli staje się przestrzenią spotkań z przyrodą, kulturą i sztuką, czego najlepszym dowodem są chociażby wydarzenia organizowane w ramach projektu „Sanatorium Sztuka”.
W czasie trwania wystawy jej organizatorzy zaproszą krakowian na trzy spacery z przewodnikiem powstającym szlakiem. Każdy z nich rozpocznie się w miejscu ekspozycji, czyli w Muzeum Fotografii MuFo na Rakowickiej.
Via Medicorum nie będzie w żaden sposób ingerować w zagospodarowywane na nowo budynki. Na ulicy Kopernika, przy wybranych gmachach dawnych klinik szpitalnych i zakładów teoretycznych zostaną rozmieszczone tabliczki w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), informujące o historii budynku.
Oprócz nazwy, daty wzniesienia gmachu i nazwiska projektanta, znajdzie się tam krótka notka o odkryciu lub osiągnięciu na polu nauk medycznych, które miało miejsce w tym budynku, a także wybrane historyczne zdjęcie. Ponadto, na tablicy będzie umieszczony albo kod QR, albo link, który przeniesie użytkownika do strony zawierającej szczegółowe informacje oraz materiał ilustracyjny dotyczący obiektu czy wielkich odkryć z nim związanych.
Po zakończeniu ekspozycji w Muzeum Fotografii wystawa „Wesoła wczoraj i dziś” będzie prezentowana także w innych miejscach w Krakowie.
Przypominamy, jakie budynki zostały wytypowane do Via Medicorum:
- Zespół budynków przy ul. Kopernika 7 (dawny budynek kliniki lekarskiej)
- Theatrum Anatomicum przy ul. Kopernika 12
- Dawny budynek Kliniki Chorób Wewnętrznych przy ul. Kopernika 15
- „Nowy” budynek szpitala św. Łazarza ul. Kopernika 17
- „Stary” budynek szpitala św. Łazarza (klasztor) przy ul. Kopernika 19
- Budynek Białej Chirurgii przy ul. Kopernika 40
- Budynek Czerwonej Chirurgii przy ul. Kopernika 21
- Budynek Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa (dawniej Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Opiekunek Zdrowia) przy ul. Kopernika 25
- Budynek Collegium Śniadeckiego przy ul. Kopernika 27
- Budynek dawnej Kliniki Neurologii i Psychiatrii przy ul. Botanicznej 3
Wystawa „Wesoła wczoraj i dziś” została przygotowana przez ARMK, we współpracy z UJ CM i Muzeum Fotografii MuFo. Ekspozycję można oglądać do 28 lutego. Oficjalne otwarcie: 17 listopada, godz. 18.00.