Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida realizuje projekt „Szlak nowohuckich neonów”, którego celem jest przypomnienie neonowego dziedzictwa Nowej Huty. W ramach tego projektu odbywają się m.in. spacery szlakiem nowohuckich neonów oraz warsztaty ich projektowania. Najbliższy spacer – już trzeci – zaplanowano na 5 listopada, o godz. 10.00.
Uczestnicy i uczestniczki zwiedzą miejsca w których umieszczone były najstarsze nowohuckie neony z końca lat 50. i początku lat 60.
– Będziemy odkrywać materialne relikty pozostałe na budynkach, świadczące o istnieniu neonów oraz porównywać je ze zdjęciami archiwalnymi. Na przypadku istniejącej Filatelistyki omówimy bliżej sposób wykonywania i montażu neonów sprzed ponad pół wieku, a na przykładzie Markizy prześledzimy zawiłe kwestie ewentualnego przywracania neonów historycznych – opowiada Paweł Bochenek, przewodnik po szlaku nowohuckich neonów, założyciel Inicjatywy Krakowskie neony.
Zapisy na: www.okn.edu.pl . Koszt: 5 zł/ 1 osoba. Miejsce spotkania: Światowid, os. Centrum E1, Nowa Huta.
W ramach warsztatów projektowania neonów pt. „Zmontujmy neon!”, na które Ośrodek zaprasza 25 listopada o godz. 17.00 (Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5), uczestnicy i uczestniczki będą mogli wczuć się w twórców/twórczynie neonów. Z różnych sznurków zaprojektujemy nowe neony dla naszej dzielnicy. Zajęcia, które dedykowane są osobom dorosłym, poprowadzi dr Anna Zabdyrska. Zapisy na: www.okn.edu.pl. Koszt: 5 zł/ 1 osoba.
„Szlak nowohuckich neonów” – projekt przypominający neonowe dziedzictwo Nowej Huty. Jego realizację rozpoczęła kwerenda, w efekcie której powstała lista podstawowych informacji nt. nowohuckich neonów wraz z ich lokalizacjami. Na jej podstawie wytyczony i opracowany został szlak z bardziej szczegółowymi opisami neonów: historycznych istniejących, historycznych nieistniejących, historycznych zrekonstruowanych i współczesnych. Przeprowadzony został też zogniskowany wywiad grupowy z mieszkańcami i aktywistami nt. przyszłości neonowego dziedzictwa, dwa spacery po nowohuckich neonach (trzeci zaplanowano na 5 listopada) oraz jeden warsztat projektowania neonów dla dzieci (drugi – dedykowany osobom dorosłym – odbędzie się 25 listopada). Opracowano także krój pisma odwołujący się do liternictwa nowohuckich neonów oraz przykładowe wizualizacje nowych neonów w przestrzeni publicznej z jego wykorzystaniem. Efekty projektu zostaną podsumowane w publikacji w wersji drukowanej i online, zawierającej dodatkowo teksty o genezie i przyszłości neonowego dziedzictwa Nowej Huty. Projekt finansowany ze środków Miasta Krakowa.