Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii zaprasza na audiowizualne pokazy i wystawę pt. „Archeologia codzienności”, które odbędą się 8, 15 i 22 października o godz. 18.00 w sklepie Cepelix w Nowej Hucie na os. Centrum B1.
Pierwsza odsłona będzie poświęcona fotografiom pochodzącym z rodzinnych albumów nowohucian, z lat 1950-1980.
Punktem wyjścia do audiowizualnej opowieści, która odbędzie się 15 października staną się fotografie wykonane przez Wiktora Pentala i Henryka Makarewicza, którzy dokumentowali początki istnienia Nowej Huty.
Motywem przewodnim trzeciej odsłony, która odbędzie się 22 października, będzie historia Zygmunta Piątkiewicza, prokuratora, który brał udział w głośnych procesach w powojennej Polsce, oskarżając m.in. Władysława Mazurkiewicza i Karola Kota, seryjnych morderców, którzy w latach 50-tych i 60-tych wywoływali w Krakowie psychozę strachu. Zajrzymy do prywatnego archiwum jego córki, odręcznych notatek i akt. Zaprezentujemy także rodzinne fotografie z lat 20-stych i 30-stych, wykonane przez nastoletniego Zygmunta Piątkiewicza (szklane negatywy przeleżały blisko 100 lat w szczelnie zamkniętym pudełku).
W przestrzeni wystawy pojawią się również artefakty związane z osobistymi historiami nowohucian.
Przedmioty bliskie sercom mieszkańców Nowej Huty oraz związane z nimi wspomnienia, a także nagrania VHS i filmy na taśmach super 8 i 16 mm, można przynieść do Domu Utopii do 30 października (w każdy czwartek, w godz. 15.00-18.00 lub po wcześniejszym umówieniu pod adresem mailowym biuro@domutopii.pl lub telefonem: 538 500 847).
Więcej informacji na temat projektu „Archeologii codzienności”: domutopii.pl
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2022.
Fot. Henryk Makarewiczkolekcja Fundacji Imago Mundi