Pierwszy spacer w ramach projektu „Szlak nowohuckich neonów” odbędzie się 24 września o godz. 10.00. Uczestnicy zobaczą neony istniejące i miejsca, w których kiedyś znajdowały się na terenie Osiedla Teatralnego i Bieńczyc. Na kolejny spacer Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza 23 października o godz. 10.00, podczas którego zostaną zaprezentowane neony istniejące i miejsca, w których neony znajdowały się na alei Róż i w okolicy.
W trakcie spaceru uczestnicy przejdą główną osią Nowej Huty oraz przyległymi ulicami: al. Przyjaźni i ul. Żeromskiego, słuchając opowieści o popularnych neonach, takich jak: „Świat Dziecka” i „PAW”, a także mniej znanych jak: „Ubiory”, „Instrumenty muzyczne” czy „Stylowa”.
Szlakiem nowohuckich neonów poprowadzi Paweł Bochenek – założyciel Inicjatywy Krakowskie neony , której celem jest usystematyzowane zbieranie informacji oraz ikonografii dotyczącej historycznych neonów, a także upowszechnianie wiedzy o tym elemencie tkanki miejskiej.
Zapisy prowadzone są na: www.okn.edu.pl. Koszt: 5 zł/ 1 osoba. Miejsce spotkania zostanie podane uczestnikom. O szczegółach dot. trzeciego spaceru, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida poinformuje wkrótce.
W ramach warsztatów projektowania neonów pt. „Zmontujmy neon!”, które odbędą się 21 października o godz. 17.00 w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5), dzieci i młodzież w wieku 8-15 lat będą mogły wczuć się w twórcę neonów. Z różnych znalezionych sznurków zaprojektują nowe neony dla dzielnicy. Warsztaty poprowadzi Anna Zabdyrska – projektantka, kuratorka i autorka wystaw.
„Szlak nowohuckich neonów” to projekt przypominający neonowe dziedzictwo Nowej Huty. Jego realizację rozpoczęła kwerenda, w efekcie której powstanie lista podstawowych informacji nt. nowohuckich neonów wraz z ich lokalizacjami. Dzięki niej wytyczony i opracowany będzie szlak z bardziej szczegółowymi opisami neonów: historycznych istniejących, historycznych nieistniejących, historycznych zrekonstruowanych i współczesnych. Przeprowadzony zostanie też zogniskowany wywiad grupowy z mieszkańcami i aktywistami nt. przyszłości neonowego dziedzictwa, trzy spacery po nowohuckich neonach oraz warsztaty projektowania neonów dla dzieci i dorosłych. Powstanie krój pisma odwołujący się do liternictwa nowohuckich neonów oraz przykładowe wizualizacje nowych neonów w przestrzeni publicznej z jego wykorzystaniem. Efekty zostaną podsumowane w publikacji w wersji drukowanej i online, zawierającej dodatkowo teksty o genezie i przyszłości neonowego dziedzictwa Nowej Huty.
Fot. materiały prasowe