Główne krakowskie uroczystości upamiętniające 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych odbyły się 31 sierpnia 2022 r. na Wawelu i pod Krzyżem Katyńskim. Oddział IPN reprezentował zastępca dyrektora dr Michał Wenklar.
Po mszy świętej w katedrze wawelskiej, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, zebrani przeszli pod Krzyż Katyński na pl. o. Studzińskiego. Przemówienie wygłosił m.in. przewodniczący małopolskiej „Solidarności” Adam Lach. Głos zabrał także zastępca dyrektora krakowskiego IPN, składając hołd wszystkim działaczom NSZZ „Solidarność”.
– „Solidarność” stała się symbolem walki Polaków z lat 80., takim jak Legiony dla okresu I, czy AK dla okresu II wojny światowej. Symbolem nie pozbawionym kontrowersji – i tak, jak do dziś toczymy spory o niektóre działania Legionów czy AK, tak dalej będziemy toczyć spory związane z oceną ludzi i działań „Solidarności”. Ale niezależnie od tych sporów słowo „Solidarność” pozostanie, nie tylko w Polsce, synonimem walki o wolność i prawa człowieka – powiedział dr Wenklar.
31 sierpnia 1980 r. przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa i wicepremier komunistycznego rządu Mieczysław Jagielski podpisali w Stoczni Gdańskiej porozumienie zawierające 21 postulatów strajkujących robotników (m.in. prawo do strajku i utworzenia wolnych związków zawodowych). Podobne porozumienia podpisano w Szczecinie (30 sierpnia), Jastrzębiu-Zdroju (3 września) i w Hucie Katowice (11 września). W 2005 r. Sejm ustanowił 31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności.
Fot: Agnieszka Masłowska IPN/tekst: IPN Kraków