W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” w Krakowie odbędzie się w dniach 21-22 czerwca 2022 r. finał projektu „Europa: Nowe Rozdanie 1989-2019”, organizowany przez stowarzyszenie Pospolite Ruszenie.
Będzie to zwieńczenie blisko trzyletniego przedsięwzięcia realizowanego w ramach programu Erasmus+. Jego celem było m.in. zwiększenie wpływu młodzieży na nowoczesną edukację, wzrost obywatelskiego zaangażowania w skali krajowej i kontynentalnej, przybliżenie młodzieży problematyki europejskiej oraz wzmocnienie umiejętności krytycznego myślenia.
Przez pół roku w 12 szkołach i uczelniach przeprowadzane były dwudniowe seminaria. Wzięło w nich udział blisko 500 młodych obywateli z woj. małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego.
Pierwszego dnia uczestnicy zapoznawani byli z założeniami projektu oraz zagadnieniem polityki młodzieżowej (w formie dyskusji). Następnie odbywała się rozgrywka w symulacyjną grę wieloosobową, będącą unikatową formą gry planszowej, w której jednocześnie mogło uczestniczyć nawet 45 osób. Uczestnicy wcielali się w role przywódców europejskich państw, którzy na przestrzeni lat 1989-2019 dbali o rozwój swoich krajów. Gra została zaprojektowana przez członków stowarzyszenia Pospolite Ruszenie.
Drugiego dnia seminarium członkowie Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców organizowali warsztaty retoryczne i prowadzili debatę oksfordzką. Jej teza związana była z przyszłością edukacji.
Na „Przystanku Historia” IPN w Krakowie pojawi się grupa ponad 40 finalistów projektu. Wezmą udział w finałowej rozgrywce planszowej i w debacie oksfordzkiej. Drugiego dnia podczas warsztatów projektowania gier przygotują koncepcję własnej edukacyjnej planszówki. Spotkają się także z decydentami i ekspertami, którzy odpowiadają za oświatę.
W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną gry edukacyjne, opracowane przez IPN, w tym przygotowywana w Krakowie najnowsza gra planszowa „Cichociemni”. Nauczyciele, opiekunowie młodzieży uczestniczącej w finale, będą mogli zapoznać się z najnowszą ofertą edukacyjna Instytutu.
Partnerami projektu są: Oddział IPN w Krakowie, Koło Myśli Geopolitycznej UJ, Krakowskie Stowarzyszenie Mówców, Polskie Towarzystwo Geopolityczne, Europe Direct Kraków. Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+
Więcej o projekcie: www.nowerozdanie.eu i na Facebooku