Aż 100 tys. osób, wieczorem i nocą z 13 na 14 maja odwiedziło muzea i galerie w ramach 18. krakowskiej Nocy Muzeów. Po pandemicznej przerwie krakowianie i goście bardzo chętnie zaglądali do placówek muzealnych i brali udział w licznych wydarzeniach towarzyszących tegorocznej Nocy Muzeów.
Za nami 18. edycja Nocy Muzeów. Wieczorem i nocą z 13 na 14 maja ponad 50 jednostek muzealnych zaprosiło krakowian oraz gości do poznawania bogatych zbiorów i udziału w różnych interesujących wydarzeniach.
Tegoroczna krakowska Noc Muzeów odbyła się pod hasłem: „Moc Muzeów ‒ dla Ukrainy”. Program inicjatywy zawierał wiele propozycji nawiązujących do hasła przewodniego, a w wybranych punktach zorganizowana została zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ukrainy.
Noc Muzeów to najstarsza z cyklu Krakowskich Nocy. Od 18 lat w przededniu ogólnopolskiej Nocy Muzeów w Krakowie odbywa się lokalna odsłona wydarzenia ‒ zawsze z piątku na sobotę ‒ tak, aby umożliwić zwiedzającym uczestnictwo w nocach organizowanych w innych polskich miastach. Krakowska Noc Muzeów realizowana jest od 2004 roku przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta Krakowa.
Najwięcej zwiedzających odwiedziło oddziały Muzeum Narodowego (ok. 19 tys. osób), Zamek Królewski na Wawelu (13 tys.), Muzeum Krakowa (10,5 tys.), Ogród Botaniczny (7 tys.) i Muzeum Lotnictwa Polskiego (ponad 4 tys.). Tegoroczna frekwencja Nocy Muzeów jest porównywalna do ostatniej edycji zorganizowanej przed pandemią – do Nocy Muzeów 2019.
– Sukces frekwencyjny pokazuje, jak bardzo wszyscy tęskniliśmy za uczestnictwem w kulturze bez bariery w postaci ekranu. I chociaż doceniamy wszystko, czego nauczyliśmy się dzięki pandemii, to jednak bogata oferta kulturalna w wydaniu online nie zastąpi Nocy Muzeów w tradycyjnej formie: bezpośredniego kontaktu ze sztuką w towarzystwie innych osób, osobistego uczestnictwa w wydarzeniach, a nawet legendarnego już stania w kolejkach, żeby wejść do niektórych muzealnych oddziałów – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, która przypomina, że przed nami kolejne wydarzenia z cyklu Krakowskich Nocy: Noc Teatrów (11 czerwca), Noc Tańca (18 czerwca), Noc Jazzu (16 lipca), Noc Cracovia Sacra (14 i 15 sierpnia) oraz Noc Poezji (7-9 października).
Szczegóły dotyczące programów poszczególnych Krakowskich Nocy można znaleźć na stronie oraz śledzić na Facebooku.
Krakowskie noce. Fot. Materiały organizatorów