Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie powstało 1 stycznia 1987 r. jako pierwsza w Polsce instytucja skupiona wyłącznie na fotografii. W tym roku MuFo, czyli Muzeum Fotografii w Krakowie, obchodzi jubileusz 35-lecia.
Początki instytucji wiążą się z Krakowskim Towarzystwem Fotograficznym (KTF), stowarzyszeniem traktującym o historii sięgającej jeszcze okresu międzywojennego, które działało prężnie w latach 70. i 80. KTF już wcześniej prowadził w swojej siedzibie w Kamienicy Hetmańskiej niewielkie muzeum, ale nowe Muzeum Historii Fotografii miało być od niego niezależne. Działalność środowiska pasjonatów fotografii wpłynęła na przekonanie władz miasta o potrzebie powołania muzeum, pierwszej w Polsce instytucji skupionej wyłącznie na fotografii. Dziś historia zatacza koło: MuFo od 2017 r. inwentaryzuje zbiory należące kiedyś do KTF-u.
W jubileuszowy, 35. rok działania, Muzeum Fotografii w Krakowie wchodzi w wyjątkowym momencie. W grudniu ubiegłego roku została otwarta nowa siedziba główna – MuFo Rakowicka, a rok wcześniej zakończyła się gruntowna modernizacja MuFo Józefitów, najstarszej z siedzib muzeum.
W 2018 r., na czas prowadzonych inwestycji, muzeum otrzymało budynek zabytkowej Strzelnicy na Woli Justowskiej – eksperyment powiódł się do tego stopnia, że MuFo zyskało kolejny, trzeci oddział: MuFoStrzelnica.
Nowe budynki pozwoliły muzeum na rozszerzenie działalności wystawienniczej i programowej, organizację coraz większej liczby wystaw czasowych, spotkań, warsztatów czy powołanie Młodzieżowej Rady Muzealnej – doradców w sprawie programu dla młodzieży.
Zmiany objęły nie tylko muzealną infrastrukturę, ale także nazwę i identyfikację wizualną. Obowiązujący od 2018 r. statut, pozwala używać – obok nazwy Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie – także nazwy skróconej: Muzeum Fotografii w Krakowie oraz skrótu MuFo. Nowe logo muzeum zostało wyłonione w otwartym konkursie współorganizowanym ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej. Wraz z nowymi budynkami pojawia się też potrzeba powiększenia zespołu: dziś liczy on już prawie 60 osób.
Ten okres przemian – z niewielkiego muzeum przy ul. Józefitów, w muzeum o trzech lokalizacjach – symbolicznie podsumowuje otwarcie wystawy głównej „Co robi zdjęcie?”, dostępnej w MuFo Rakowicka od 13 maja. To pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie wystaw prezentujących fotografię w różnych perspektywach i odsłonach – od XIX wiecznych atelier fotograficznych, przez fotografię artystyczną i reportaż, aż po tę współczesną, wykorzystywaną m.in.: do konserwacji zabytków, tworzenia map czy prezentacji osiągnięć naukowych.
Przez cały rok 2022 MuFo organizuje także Dni Otwarte, w trakcie których zaprasza publiczność do zwiedzania oddziałów w specjalnych promocyjnych cenach. Najbliższy dzień otwarty odbędzie się 22 maja w MuFo Józefitów.
Z okazji jubileuszu muzeum zaprosiło do współpracy cenioną fotografkę Irenę Kalicką. W wyniku tego zaproszenia powstał cykl siedmiu urodzinowych zdjęć dla MuFo, inspirowanych estetyką lat 80.
W jubileuszowym spotkaniu, zorganizowanym przez Muzeum Fotografii, wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Fot. Irena Kalicka, Muzeum Fotografii w Krakowie