Podziękowania ze Lwowa

W poruszających słowach, w języku polskim do radnych i mieszkańców Krakowa przemówił podczas 80. sesji Rady Miasta Krakowa Markiyan Lopachak Przewodniczący Rady Miasta Lwowa.

Podczas połączenia online Przewodniczący Rady Miasta Lwowa przedstawił sytuację we Lwowie i w Ukrainie.

– Nie minęły dwa miesiące od naszych ostatnich spotkań. Przyjmowaliśmy delegację we Lwowie, również byliśmy z roboczą wizytą w Krakowie. Wymienialiśmy się doświadczeniami, zaplanowaliśmy dalszą współpracę i wspólny rozwój naszych miast. Teraz wszyscy, których znaliście we Lwowie – zarówno deputowani, jak i pracownicy Lwowskiej Rady Miejskiej – są na wojnie. Jedni w Zbrojnych Siłach Ukrainy, inni zajmują się zaopatrzeniem wojska i świadczeniem skoordynowanej pomocy humanitarnej dla obywateli. Wszyscy pracują nad zachowaniem ukraińskiej państwowości i pokoju w całej Europie. Dzisiaj jest 21. dzień wojny na pełną skalę. Bardzo brutalnej, krwawej, cynicznej wojny. To jest 21. dzień zbrodni przeciwko ludzkości – mówił do radnych Krakowa Markiyan Lopachak, Przewodniczący Rady Miasta Lwowa.

Według danych przekazanych przez Lopachaka, w Ukrainie przeprowadzono 259 ataków rakietowych, wystrzelono 395 pocisków manewrujących, nie licząc ostrzałów artylerii i zrzuconych bomb. W efekcie zniszczono już prawie 3000 budynków mieszkalnych i 3500 obiektów strategicznej infrastruktury, a miliony Ukraińców straciły swoje domy.

– Zginęło już 103 dzieci, a jeszcze więcej zostało rannych. Ilość ofiar wśród cywilów wzrosła do dziesiątek tysięcy. Cały ten horror również dzieje się, ponieważ nasze niebo wciąż jest otwarte. Brakuje nam broni, która mogłaby zestrzeliwać wszystkie pociski i rakiety wroga – mówił Lopachak i dodał, że kilka dni temu ostrzelano Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim, które znajduje się 40 km od Lwowa, a do granicy z Polską, czyli również granicy UE i NATO, jest stamtąd 20 km.

–  Mimo wszystko stoimy. Zatrzymaliśmy agresora na wszystkich kierunkach i już przechodzimy do kontrofensywy. To dlatego, że Ukraińcy są dziś bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek, a także dlatego, że wasze nieustanne wsparcie i pomoc daje nam niezwykłą siłę – mówił dalej Przewodniczący Rady Miasta Lwowa.

Markiyan Lopachak przekazał także podziękowania za dotychczasowe działania Polaków związane z pomocą Ukraińcom szukającym schronienia przed wojną w naszym kraju.

– Chcę złożyć serdeczne podziękowania w imieniu radnych Rady Miasta Lwowa. W imieniu wszystkich obywateli Lwowa i wszystkich Ukraińców. Dziękuję za pomoc nie tylko słowem, ale także i czynem. Dziękujemy, że przyjmujecie nasze rodziny i robicie wszystko co możliwe, aby Ukraina pozostała niepodległa i suwerenna – mówił przewodniczący Lopachak.

– Widzimy jak ofiarnie obywatele Ukrainy walczą, broniąc każdego skrawka swojej Ojczyzny. Jesteśmy pełni podziwu dla Waszego bohaterstwa i hartu ducha. Składamy wam, przyjaciele ukraińscy, wyrazy najgłębszego i szczerego wsparcia – powiedział Artur Buszek, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Podziękowania dla mieszkańców Krakowa za pomoc udzieloną Ukrainie i jej obywatelom przekazali także Radni Miasta Krakowa.

„Jako Rada Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa pragniemy serdecznie podziękować każdej mieszkance oraz każdemu mieszkańcowi Krakowa za to, że w czasie niezwykle trudnym podjęliście Państwo z otwartym sercem i słowiańską gościnnością przybywających do naszego miasta uchodźców wojennych z Ukrainy. Nasi sąsiedzi Ukraińcy znaleźli nie tylko kąt i strawę w Waszych domach. Znaleźli też pocieszenie, zrozumienie i przyjacielską pomoc. W swym ukochanym kraju pozostawili nierzadko najbliższych, domy, ulubione miejsca. Aby dotrzeć do Polski pokonywali drogę pełną łez, tęsknoty i niepewności jutra. Stwarzając im namiastkę domu pokazaliście Państwo, że Kraków to otwarte i pełne dobroci miasto”.

2 marca Rada Miasta Krakowa w geście solidarności z Ukrainą przyjęła rezolucję w sprawie sprzeciwu wobec zbrojnego aktu agresji na Ukrainę i wyrażenia solidarności z Narodem Ukraińskim oraz uchwałę dotyczącą zakończenia współpracy Gminy Miejskiej Kraków z miastem Moskwa oraz miastem Sankt Petersburg. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Lwów jest miastem partnerskim Krakowa, umowa o współpracy została podpisana w 1995 r.

Fot. RMK

Podziel się tą informacją: