Muzeum KL Plaszow w Krakowie wznawia drugą edycję szkolenia dla przewodników, którego celem będzie merytoryczne i metodyczne przygotowanie do oprowadzania po terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu Plaszow.
Do uczestnictwa w kursie zgłaszać się mogą osoby zainteresowane historią XX wieku, w tym historią II wojny światowej, zbrodni ludobójstwa, przeszłością Krakowa oraz problematyką tzw. trudnego dziedzictwa.
Celem szkolenia przewodnickiego jest przygotowanie uczestników do samodzielnej pracy w charakterze przewodnika po terenie Miejsca Pamięci KL Plaszow. Szkolenie podzielone jest na dwie części, w ramach których kursanci uzyskają, oprócz wiedzy dotyczącej historii KL Plaszow, także informacje i narzędzia związane z prezentowaniem problematyki obozowej w szerszym kontekście historii II wojny światowej, zagłady Żydów, niemieckiej okupacji Krakowa, lokalnej polityki pamięci oraz funkcjonowania muzeów, tworzących Trasę Pamięci.
Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 10 marca. Zajęcia teoretyczne organizowane są 16 i 17 marca w Fabryce Emalia O. Schindlera, a praktyczne odbędą się 28–30 marca w Miejscu Pamięci KL Plaszow. W końcu kwietnia odbędą się egzaminy teoretyczne i egzaminy w terenie. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.plaszow.org.
Organizatorem kursu jest Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie, opiekujące się terenem dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy i obozu koncentracyjnego, który w latach 1942-1945 mieścił się w Krakowie między dzisiejszymi ulicami Kamieńskiego i Wielicką.
Fot. Jan Graczyński