Dla uczczenia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (27 grudnia) IPN z wojewodami w całym kraju zaprezentował wystawę „Powstanie wielkopolskie 1918-1919”, przygotowaną przez poznański oddział Instytutu.
27 grudnia 2021 r., w 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego 1918-1919, będziemy po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dla uczczenia uczestników bohaterskiego zrywu, Instytut Pamięci Narodowej wraz z wojewodami w całym kraju zaprezentował 22 grudnia wystawę „Powstanie wielkopolskie 1918-1919”. W Krakowie na pl. Matejki ekspozycja pozostanie do 17 stycznia 2022 r. W uroczystości jej otwarcia wzięli udział dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filip Musiał i dyrektor Biura Wojewody Małopolskiego Monika Kolasa. Przy okazji otwarcia wystawy rozdawaliśmy pamiątkowe koszulki z charakterystycznym orłem z czasów powstania wielkopolskiego.
W Kielcach ekspozycja prezentowana jest na pl. Artystów. Można ją oglądać do 17 stycznia 2022 r. – Celem tej wystawy jest przypomnienie mieszkańcom naszego regionu, ale i wszystkim Polakom, jak ważną rolę odegrali Wielkopolanie w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości. Trzeba pamiętać, że rozejm 11 listopada 1918 r. pozostawił prowincję poznańską w granicach Republiki Niemieckiej. Tego stanu nie zaakceptowali Wielkopolanie i przystąpili do walki o niepodległość – mówiła podczas otwarcia wystawy Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika kieleckiej delegatury IPN.
Na planszach wystawy przygotowanej przez Oddział IPN w Poznaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z powstaniem. Dokonano także próby bilansu powstania i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II RP. W świadomości społecznej utrwaliło się skojarzenie walki o niepodległość głównie z przegranymi powstaniami listopadowym i styczniowym, tymczasem wielkopolska insurekcja z 27 grudnia 1918 r. jest jednym z nielicznych zwycięskich powstań.
- Specjalny serwis internetowy IPN o powstaniu wielkopolskim
- Powstanie wielkopolskie w pigułce – seria krótkich wykładów
- Infografiki o powstaniu wielkopolskim 1918-1919
- Wystawa „Powstanie wielkopolskie 1918-1919” do pobrania
Tekst: IPN Kraków. Fot. Żaneta Wierzgacz.