Zgodnie z wieloletnią tradycją, w pierwszy czwartek grudnia rozpoczął się Konkurs Szopek Krakowskich. 2 grudnia szopkarze przynieśli swoje prace na Rynek Główny i ustawili je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, a 5 grudnia w pałacu Krzysztofory ogłoszono laureatów konkursu. Poznajcie najpiękniejsze szopki!
2 grudnia szopkarze przynieśli swoje najnowsze dzieła na Rynek Główny. To już 79. edycja konkursu. Szopki można było podziwiać od godz. 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim, o godz. 12.00 wyruszył wokół Rynku korowód szopek, poprzedzony przez kapelę ludową z Bronowic.
Następnie na scenie targów bożonarodzeniowych nastąpiła prezentacja szopek i szopkarzy. Później twórcy przenieśli swoje prace do pałacu Krzysztofory, gdzie zostały one ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.
Wyniki 79. Konkursu Szopek Krakowskich:
Ogłoszenie laureatów miało miejsce 5 grudnia w pałacu Krzysztofory. Odbyła się również transmisja online z tego wydarzenia, którą można było oglądać na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku.
W kategorii seniorów w poszczególnych grupach przyznano następujące nagrody
Grupa I – szopki duże
- nagroda I: szopka nr 14 – Józef Madej
- nagroda II: szopka nr 4 – Aleksander Wełna
- nagrody III: szopka nr 1 – Zbigniew Grzech, szopka nr 27 – Kryspin Wolny
- wyróżnienia: szopka nr 23 – dla Dariusz Czyża za szopkę dwustronną, szopka nr 43 – dla Marcina Żarneckiego za dialog krakowsko – góralski
Grupa II – szopki średnie
- nagroda I: szopka nr 26 – Maciej Moszew
- nagroda II: szopka nr 15 – Stanisław Malik
- nagrody III: szopka nr 24 – Zbigniew Gillert, szopka nr 25 – Jakub Zawadziński
- wyróżnienia: szopka nr 28 – dla Andrzeja Majewskiego za intermedialność, zmysł publicystyczny, teatralizację i nawiązanie do warsztatów krakowskich, szopka nr 38 – dla Julii Janczury za lalki
Grupa III – szopki małe
- nagrody I: szopka nr 30 – Zbigniew Madej, szopka nr 41 – Wiesław Barczewski
- nagroda II: szopka nr 13 – Kazimierz Stopiński
- nagroda III: szopka nr 12 – Kazimierz Stopiński
- wyróżnienia: szopka nr 2 – dla ks. Damiana Kuchty, szopka nr 3 – dla Marka Głucha – specjalne wyróżnienie Przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa za podkreślenie konserwacji ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej
Grupa IV – szopki miniaturowe
- nagroda I: szopka nr 40 – Jan Kirsz
- nagroda II: szopka nr 39 – Jan Kirsz
- nagroda III: szopka nr 9 – Andrzej Wróbel
- wyróżnienia: szopka nr 5 – dla Filipa Fotomajczyka za nawiązanie do szopki ezenekierowskiej, szopka nr 35 – dla Doroty Bury za ujęcie mapy miasta
Nagrodę imienia Zofii i Romana Reinfussów otrzymał Jakub Zawadziński za szopkę nr 25.
Nagrodę imienia Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Jerzego Dobrzyckiego otrzymał Zbigniew Madej za szopkę nr 30.
Nagrodę imienia Anny Szałapak ufundowaną przez przyjaciół Anny Szałapak z Poznania otrzymał Filip Fotomajczyk
Szopki rodzinne
- nagroda I: szopka nr 9 – Marta, Leszek, Patrycja, Bruno Jaskierny
- nagroda II: szopka nr 7 – Róża Mystkowska, Joanna Gawarecka, Irena Klaś
- nagroda III: szopka nr 15 – Joanna Pater, Franciszek Pater, Jerzy Pater
- nagroda IV: szopka nr 4 – Jerzy Dumański, Magdalena Dumańska-Kania, Amelia Kania
- nagroda V: szopka nr 8 – Danuta Niemiec, Aleksandra Rząca, Adam Matras
- specjalne wyróżnienie dyrektora Muzeum Krakowa dla Jerzego Dumańskiego, Magdaleny Dumańskiej-Kani, Amelii Kani za szopkę nr 4 – za pomysłowość.
Szopki młodzieżowe
- nagroda I: szopka nr 3 – Stanisław Ożóg
- nagrody II: szopka nr 1 – Krzysztof Kramarz, szopka nr 2 – Julia Cyganik
Szopki dziecięce
W kategorii dziecięcej indywidualnej Jury Konkursu nagrodziło najpiękniejsze szopki w trzech grupach wiekowych:
Grupa III (od 12 do 14 lat)
- nagroda I: szopka nr 3 – Róża Mystkowska
- nagroda II: szopka nr 4 – Gabriela Kaczyńska
- nagrody III: szopka nr 1 – Zofia Solecka, szopka nr 2 – Zofia Solecka, Julia Nowosad
- nagroda IV: szopka nr 5 – Lola Majewski
Grupa II (od 9 do 11 lat)
- nagroda I: szopka nr 5 – Antonia Solecka
- nagroda II: szopka nr 3 –Magdalena Łepek
- nagrody III: szopka nr 2 – Magdalena Łepek, szopka nr 4 – Antonia Solecka
- nagroda IV: szopka nr 1 – Bartłomiej Szwast
Grupa I (do lat 8)
Nagrody równorzędne dla najmłodszych twórców szopek krakowskich z fundacji Krakowskiego Przedsiębiorstwa Wytwórczo Usługowego Artim Sp. z o.o. otrzymały:
- szopka nr 1 – Paulina Wąsik
- szopka nr 2 – Emilia Królik
Szopki szkolne
- nagroda I: szopka nr 17 – Oddział przedszkolny Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Józefa w Kaszowie (6 lat)
- nagrody II: szopka nr 5 – Szkoła Podstawowa nr 1 im. KEN w Krakowie (klasa V), szopka nr 14 – Centrum Kultury Podgórze (grupa do lat 8)
- nagrody III: szopka nr 1 – Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Rodziny w Krakowie (7-8 lat), szopka nr 6 – Walfdorska Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Krakowie (kl. IV), szopka nr 15 – Centrum Kultury Podgórze (grupa 9-11 lat)
Wokół szopki – spacerem po Krakowie
Już po raz kolejny krakowianie i turyści będą mieli okazję odbycia wyjątkowego spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum Krakowa, wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym, umieściło w miejskiej przestrzeni ponad 20 szopek krakowskich. Street Style Galeria Krakowska
Jak co roku, szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Wspólny spacer „Wokół szopki” odbędzie się 6 stycznia 2022 r. – poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.
Szopki będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej od 2 grudnia do 31 stycznia.
Wystawa „Szopki w Pałacu Krzysztofory”
Jak nakazuje tradycja, szopki zostały zaprezentowane publiczności. Można je oglądać od 6 grudnia do 27 lutego 2022 r. na wystawie pokonkursowej, która w tym roku wróciła, po pięciu latach, do pałacu Krzysztofory – Rynek Główny 35. Więcej informacji tutaj.
Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś.
Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.
Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.
Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Fot. Bogusław Świerzowski / Kraków.pl