Jarmark bożonarodzeniowy i choinka na Rynku Głównym, liczne warsztaty, koncerty, atrakcje dla małych i całkiem dużych krakowian – oferta miasta na okres świąteczno-noworoczny jest bardzo bogata.
W tym roku w czasie świąteczno-noworocznym miasto rozbłyśnie iluminacją nawiązującą do wawelskich arrasów. Motywem wiodącym krakowskich dekoracji są wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Złote i srebrne dekoracje świetlne, przybliżające zaczerpniętą z arrasów florę i faunę, z pewnością uprzyjemnią spacery po mieście. A spacerujących zachęcamy do skorzystania z licznych propozycji miasta i partnerów przygotowanych na okres świąteczno-noworoczny.
Tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy, organizowany przez Krakowską Kongregację Kupiecką, rozpoczął się 26 listopada i potrwa do 2 stycznia 2022 r. Kupcy z całej Polski, a także z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier prezentują towar w 68 kioskach handlowych i gastronomicznych. Jarmarkowi towarzyszy wiele imprez artystycznych. Dodatkowe informacje o programie można znaleźć tutaj.
27 listopada wieczorem odbyło się uroczyste zapalenie choinki na Rynku Głównym. Wydarzenie uatrakcyjnił bogaty program artystyczny. Na scenie targów bożonarodzeniowych wystąpił chór gospel DeocentriCity. Z kolei dla młodszej widowni zagrał zespół Pan Tu Nie Stał. Tuż po tym wydarzeniu na scenie targów bożonarodzeniowych wystąpił ze świątecznym koncertem Antek Smykewicz i Robert Sadowski.
Na Mały Rynek 4 grudnia mogą udać się najmłodsi krakowianie, by wziąć udział w organizowanym, już po raz czwarty, przez Krakowskie Forum Kultury Korowodzie św. Mikołaja. Impreza o charakterze rodzinnym odbędzie się w godzinach 12.00-14.00. W programie, poza spotkaniem z Mikołajem, zaplanowane są także m.in. występy muzyczne oraz gry i zabawy dla dzieci. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Dodatkowe informacje tutaj.
Krakowskie szopki
Muzeum Krakowa zaprasza na 79. Konkurs Szopek Krakowskich. 2 grudnia przed pomnikiem Adama Mickiewicza spotkali się krakowscy szopkarze, by zaprezentować swoje niezwykłe prace. Zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By zachować szopkarskie tradycje dla następnych pokoleń, w 1937 roku Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a i ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, które kontynuuje tę tradycję do dziś. Tradycja budowy wyjątkowych w skali świata szopek została w 2019 r. wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Oprócz konkursu organizowana jest także pokonkursowa wystawa szopek krakowskich, a także spacer szlakiem szopek. Pokonkursową prezentację prac nagrodzonych w 79. konkursie na najpiękniejszą szopkę krakowską będzie można oglądać od 6 grudnia do 27 lutego w pałacu Krzysztofory, przy Rynku Głównym 35. Dodatkowe informacje tutaj.
Przy świątecznych dźwiękach
Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza 10 grudnia na koncert Agi Zaryan i European Jazz Quartet „Christmas Songs”. Zmysłowy głos pierwszej damy polskiego jazzu zabrzmi tym razem w ponadczasowych utowrach o tematyce świątecznej w towarzystwie wybitnego zespołu European Jazz Quartet. Słuchacze koncertu usłyszą między innymi radosne „Santa Claus Is Coming To Town”, „Jingle Bells”, uzupełnione nostalgicznymi „Someday at Christmas” i „The Christmas Song”.
Na scenie NCK zobaczymy także pokazy „Dziadka do orzechów”. 12 grudnia fenomen w historii baletu – wzorzec klasycznego piękna, niezmiennie ujmujący publiczność, a zarazem najpoważniejsze wyzwanie dla tancerzy i choreografów zaprezentuje Royal Lviv Ballet. Muzyka Piotra Czajkowskiego, urzekająca scenografia i magia świateł złożą się na zapierający dech w piersiach spektakl. 19 grudnia także w NCK zostanie zaprezentowany taneczno-muzyczny „Dziadek do orzechów“ w wykonaniu Teatru Tańca “Terpsychora”.
Również 19 grudnia ośrodek kultury Biblioteka Polskiej Piosenki planuje zaprosić krakowian i gości na Mały Rynek, gdzie odbędzie się Lekcja Śpiewania Kolęd.
Warsztaty i spotkania
W ofercie poszczególnych krakowskich instytucji kultury można znaleźć wiele propozycji różnorodnych warsztatów i spotkań świątecznych. Zachęcamy do śledzenia stron internetowych i profili w mediach społecznościowych poszczególnych centrów i zapisów na wybrane inicjatywy. Oprócz spektakli z motywami świątecznymi, na które zaprasza Nowohuckie Centrum Kultury, spektaklu zimowego w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, warsztatów wspólnego tworzenia ozdób świątecznych w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida, warsztatów świątecznych organizowanych przez KBF czy Bibliotekę Kraków można znaleźć także zaskakujące propozycje mikołajkowo-świątecznych inicjatywy.
Jakie? Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki organizuje konkurs na obraz pożerający motyw świąteczny inspirowany jednym z najbardziej znanych cykli Bartosza Kokosińskiego. Szczegółowe informacje o konkursie będzie można niebawem znaleźć na stronie galerii. A w niedzielę 5 grudnia o godz. 11.00 w siedzibie Muzeum Armii Krajowej przy ulicy Wita Stwosza 12 odbędzie się mikołajkowa gra, której uczestnicy (podzieleni na drużyny) zostaną pomocnikami dowódcy o pseudonimie „Święty Mikołaj”. Dowódca przygotował dla każdego z „oddziałów” ważną misję do wypełnienia. Dodatkowe informacje na stronie Muzeum AK.
Przedświąteczne zakupy i spacery
18 i 19 grudnia w nowej przestrzeni Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 15) odbędzie się Kiermash, czyli największe w Małopolsce targi mody niezależnej i designu użytkowego. Jak każdej zimy będzie to wyjątkowa edycja, podczas której można kupić nie tylko ubrania, dodatki i gadżety od polskich projektantów, ale także oryginalne gwiazdkowe prezenty. Dodatkowe informacje tutaj.
Na terenie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema odbywa się kolejna edycja Ogrodu Świateł – tym razem tematem przewodnim krakowskiej odsłony jest Królewna Śnieżka. Możliwość oglądania wystawy do 27 lutego 2022 r.
Sylwestrowe propozycje: kulturalnie i sportowo
31 grudnia odbędzie się 2. Podgórski Bal Sylwestrowy. Widzowie zaproszeni zostaną do nowej siedziby Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50 (Podgórze), gdzie w urokliwym, zamkniętym ogrodzie i w nowoczesnej sali teatralnej uroczyście powitają Nowy Rok. Tej nocy przywołane zostaną najlepsze tradycje balów krakowskich, galicyjskich i wiedeńskich. Przy muzyce różnych epok i w oryginalnej oprawie artystycznej, goście Teatru KTO bawić się będą od 21.00 do 1.00 w nocy, w reżimie sanitarnym.
Sylwestrowa noc w Hollywood? W Teatrze VARIETE to możliwe. Teatr zaprasza na zabawę sylwestrową ze spektaklem „Pretty woman. The Musical” i zachęca, by przywitać nowy rok wspólnie z Vivian i Edwardem i jedną z najpiękniejszych oraz najbardziej wzruszających historii miłosnych. Dodatkowe informacje tutaj.
Krakowski Teatr Scena STU zaprasza na sylwestrowy pokaz spektaklu „Kiedy sobie znowu umierała” w reż. M. Gronowskiego. Sylwestrowy wieczór w STU to gwarancja nie tylko doborowego towarzystwa aktorów na scenie w najnowszej i najśmieszniejszej komedii, ale również niezapomnianej atmosfery ostatniego dnia w roku. Dodatkowe informacje tutaj.
Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią wraca Krakowski Bieg Sylwestrowy. W ostatnim dniu roku Stare Miasto tradycyjnie zostanie opanowane przez biegaczy – przebierańców. W samo południe z Małego Rynku na trasę „Smoczej Piątki” lub „Radosnej Dziesiątki” wyruszą uczestnicy 17. edycji imprezy. Po raz kolejny kolorowy korowód pobiegnie na rzecz Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis. Dodatkowe informacje o biegu i zapisach tutaj.
Noworoczne koncerty
Wszystkich, którzy Nowy Rok chcą rozpocząć przy dźwiękach muzyki klasycznej na koncerty zapraszają Capella Cracoviensis oraz Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Capella Cracoviensis wspólnie z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie organizują „Koncert Noworoczny”, który odbędzie się 1 stycznia 2022 r. o godz. 12.00. W programie G. F. Händel „Messiah” HWV 56. Z kolei 7 stycznia Sinfonietta Cracovia zaprasza na koncert „Noworoczne balety”, podczas którego będzie można usłyszeć utwory z „Dziadka do orzechów” oraz „Pulcinelli” Stravinskiego.
To tylko wybrane świąteczno-noworoczne propozycje. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej miasta oraz stron poszczególnych instytucji, gdzie na bieżąco publikowane są informacje o organizowanych wydarzeniach. Prosimy także pamiętać, że realizacja poszczególnych wydarzeń uzależniona jest od wytycznych sanitarnych związanych z pandemią.
Fot. kraków.pl