Kolejne trzy ciekawe trasy spacerów z przewodnikami miejskimi czekają w ten weekend w ramach akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na wskazane miejsce zbiórki.
Sobota, 27 listopada:
- dla odznaki złotej: „Krakowskie salony artystyczne”
Słynne salony, w których wypadało bywać, prowadziły znane krakowskie rodziny, takie jak: Potoccy, Czartoryscy i Estreicherowie. To w nich toczyło się ówczesne życie kulturalne, rodziły się myśli polityczne, społeczne, toczyły się ważne rozmowy na temat literatury, muzyki, sztuki.
Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
Niedziela, 28 listopada:
- dla odznaki brązowej: „Stara dzielnica uniwersytecka”
12 maja 1364 r. rozpoczęła się już ponad 650-letnia historia najstarszej polskiej uczelni, a drugiej w Europie, tj. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na przestrzeni lat studiowali na niej najwybitniejsi polscy naukowcy, prawnicy, lekarze. Gmachy uczelni nie tworzą zwartego kompleksu urbanistycznego, rozproszone są na terenie całego miasta. W centrum Starego Miasta, w obrębie dawnych murów, znajdują się m.in: Collegium Maius, Collegium Iuridicum, Collegium Minus, Collegium Olszewskiego Collegium Physicum, Collegium Nowodworskiego, Collegium Witkowskiego i Collegium Novum – obecnie główny gmach i siedziba władz uczelni.
Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16. - dla odznaki srebrnej: „Literacki Kraków – w roku Tadeusza Różewicza i Stanisława Lema”W ciągu stuleci było wielu literatów piszących o Krakowie, a także tych, którzy wybrali Kraków na miasto swojego życia i dla niego tworzyli. Zarówno bardziej znanych jak Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Wyspiański, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Konstanty Ildefons Gałczyński czy Sławomir Mrożek, jak i mniej znanych, jak np. Anna Libera „Krakowianka”, Edmund Wasilewski, Juliusz Kaden-Bandrowski, Adam Polewka. Podczas spaceru poznajemy ich losy związane z naszym miastem.
Spotkanie o godz. 10.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
Z uwagi na aktualną sytuację, w celu zapewnienia odpowiedniej obsady przewodnickiej (zapewnienia małych grup), Koło Grodzkie PTTK zachęca do wcześniejszego zgłoszenia zamiaru udziału w wybranych trasach za pośrednictwem formularza online.
Organizatorzy informują również, że podczas spacerów wszystkich uczestników obowiązują aktualne zasady i ograniczenia sanitarne.
Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc i regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl