Koncert odbędzie się 8 listopada 2021 r. (godz. 18.00) w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Transmisja na kanale YouTube Stowarzyszenia Prawy Brzeg oraz na stronie IPN.
Stowarzyszenie Prawy Brzeg, Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück oraz Instytut Pamięci Narodowej organizują koncert pamięci ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. X edycja koncertu związana jest także z 100. rocznicą urodzin dr Wandy Półtawskiej, więźniarki KL Ravensbrück, która będzie Gościem Honorowym wydarzenia.
Koncert odbędzie się 8 listopada 2021 r. (początek o godz. 18) w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Wstęp wyłącznie za okazaniem zaproszenia. Transmisja w internecie na kanale YouTube Stowarzyszenia Prawy Brzeg oraz na stronie IPN.
- Reżyseria i prowadzenie Andrzej Róg
- Kierownictwo muzyczne Stefan Błaszczyński
- Wiersze byłych więźniarek KL Ravensbrück zaśpiewają i wyrecytują: Desisława Christozowa-Gurgul, Małgorzata Drzał, Agata Myśliwiec-Grząślewicz, Monika Kępka, Kamila Klimczak, Kamila Klimczak, Maria Lamers, Ewa Landowska, Joanna Pocica-Bajer, Ewa Romaniak, przy akompaniamencie zespołu Piwnica św. Norberta
- Światło Ada Bystrzycka
- Multimedia Tomasz Kucharski
Patronatem honorowym objęli koncert: prezes IPN dr Karol Nawrocki, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita i marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.
Mecenasami koncertu są: Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Małopolski Urząd Wojewódzki i Województwo Małopolskie.
Partnerzy koncertu: Muzeum Lubelskie w Lublinie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Piwnica św. Norberta, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.
Patronat medialny: TVP3 Kraków, Radio Kraków i „Gość Niedzielny.
Wanda Półtawska z d. Wojtasik
Urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie. Przed wojną kształciła się w szkole Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie. Należała do IV Lubelskiej Drużyny Żeńskiej im. Orląt Lwowskich.
W czasie wojny działała w konspiracyjnym zespole łączniczek i kurierek pod komendą Marii Walciszewskiej (komendantki konspiracyjnej Chorągwi Lubelskiej). 17 lutego 1941 r. została aresztowana przez gestapo. Po ciężkim śledztwie osadzono ją w areszcie na zamku w Lublinie. Stamtąd, 21 września 1941 r., jako zaocznie skazaną na śmierć, została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. Była jedną z 74 Polek poddanych tam pseudomedycznym operacjom.
13 lutego 1945 r. transportem oświęcimskim, pod innym nazwiskiem, wyjechała z KL Ravensbrück, co uratowało ją przed egzekucją. Trafiła do podobozu Neustadt-Glewe, gdzie przebywała do 2 maja 1945 r. Po ucieczce załogi podobozu odzyskała wolność i wróciła do Polski.
Jesienią 1945 r. rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w roku 1964 obroniła doktorat w zakresie psychiatrii. 31 grudnia 1947 r. wyszła za mąż za Andrzeja Półtawskiego. Pracowała jako lekarz psychiatra, jednocześnie wykładając medycynę pastoralną w Krakowie, a później w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie (1981-1984). Była organizatorką i kierowniczką Instytutu Teologii Rodziny, ekspertem oraz członkiem m.in. Papieskiej Akademii Życia.
Została odznaczona papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontificie”. Jest Damą Orderu Orła Białego, posiada przyznawane przez IPN tytuły Świadek Historii i Kustosz Pamięci Narodowej.