Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Archiwalne środy” poświęcone Maciejowi Jakubowiczowi, przewodniczącemu Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Krakowie i jego zmaganiom z PRL-em – 27 października 2021 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8). Początek o godz. 18.00.
Michał Zajda z Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie przedstawi prelekcję i zaprezentuje dokumenty. Gościem specjalnym spotkania, które poprowadzi naczelnik archiwum krakowskiego IPN Rafał Dyrcz, będzie Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Publiczność prosimy o zachowanie reżimu sanitarnego, a w szczególności o założenie maseczek.
Maciej Jakubowicz (1911-1979)
Z urodzenia wadowiczanin, oficer rezerwy 12. Pułku Piechoty Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r. (dowódcza plutonu ciężkich karabinów maszynowych), więziony przez Niemców w Wiśniczu Nowym i katowni przy ul. Montelupich w Krakowie, deportowany do KL Plaszow, zdołał uciec i ukrywał się wraz z żoną oraz synem w okolicach Dobczyc. Po Holokauście odbudowywał żydowską społeczność Krakowa, pełniąc przez wiele lat funkcję przewodniczącego Kongregacji Wyznania Mojżeszowego.
Uwagę funkcjonariuszy bezpieki zwracała jego jednoznaczna postawa i poglądy. Scharakteryzowali go jako „z przekonania ortodoksyjnego konserwatystę”. Nie uszła uwagi SB bliska znajomość łącząca Macieja Jakubowicza z innym wadowiczaninem, którego działalność i postawa również spędzała bezpiece sen z powiek – metropolitą krakowskim Karolem Wojtyłą. Represje wobec Jakubowicza osiągnęły apogeum w 1968 r., gdy postawiono go przed sądem i skazano na ponad rok więzienia. SB inwigilowała go aż do śmierci.
Maciej Jakubowicz był powszechnie szanowany i lubiany w Krakowie. To również dzięki niemu krakowski Kazimierz jest obecnie tak chętnie odwiedzany przez turystów.
Tekst i foto: IPN Kraków