W Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ul. Garbarska 1) 6 października 2021 r. w godz. 15.00-17.40 odbędzie się konferencja naukowo-edukacyjna dla nauczycieli zatytułowana „Tragedia Lwowa latem 1941 roku”, która zainauguruje X edycję projektu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”.
W programie dwie prelekcje:
- Kamila Jasińska (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”), Niemiecka zbrodnia na polskich naukowcach w lipcu 1941 roku
- Paweł Naleźniak (IPN Kraków), Sowieckie ludobójstwo popełnione w więzieniach Lwowa w czerwcu 1941 roku
Na zakończenie spotkania przewidziana jest dyskusja.
Projekt „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” jest jednym ze sztandarowych przedsięwzięć realizowanych przez Oddział IPN w Krakowie. Odgrywa ważną rolę w kształtowaniu pamięci o utraconych przez I i II Rzeczpospolitą ziemiach wschodnich, o ludziach, którzy się tam urodzili, o zachowanych tam wciąż śladach polskiej historii i kultury. Od trzech projekt lat ma wymiar ogólnopolski. Co roku tylko w Małopolsce bierze w nim udział około 250 nauczycieli i uczniów. Laureaci etapu wojewódzkiego konkursu regularnie osiągają najlepsze wyniki także na etapie centralnym.
Projektowi od początku udziela patronatu Małopolski Kurator Oświaty, a uczniowie szkół podstawowych otrzymują punkty przydatne przy rekrutacji na wyższy poziom nauczania. Wspiera nas także Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Uczelnia przyznaje corocznie laureatom 10 indeksów uprawniających do podjęcia nauki na dowolnie wybranym kierunku studiów.