29 września 2021 r. (godz. 16.30) w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów w Krakowie (ul. Skałeczna 16) odbędzie się, współorganizowane przez Oddział IPN w Krakowie, spotkanie dyskusyjne pt. „Kardynał Stefan Wyszyński – prymas, interrex”.
Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu „Prymas na Skałce. Wiara – Patriotyzm – Tożsamość – Pamięć”, organizowanego przez Klasztor Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Kard. Stefan Wyszyński – kapłan, wychowawca, społecznik, głowa Kościoła w czasach komunistycznych, został okrzyknięty „prymasem Tysiąclecia” i „interrexem narodu”. Uczestnicy spotkania będą rozmawiać na temat nauki, doniosłości i znaczenia tej postaci dla Kościoła, Polski i tożsamości narodu.
W dyskusji udział wezmą: ks. prof. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prof. Krystyna Czuba z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz dr hab. Łucja Marek z Oddziału IPN w Krakowie. Spotkanie poprowadzi dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.
Program
- 16.30 – rozpoczęcie spotkania – o. dr Mariusz Tabulski OSSPE, dr hab. Filip Musiał (IPN, AIK)
- 16.45 – dyskusja z udziałem ks. Waldemara Chrostowskiego (UKSW), prof. Krystyny Czuby (IPW, WSKSiM) i dr hab. Łucji Marek (IPN), prowadzenie dr Andrzej Sznajder (IPN)
- 19.00 – msza święta dziękczynna za życie i beatyfikację bł. kard. Wyszyńskiego, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego