W sobotę 20 marca zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w kraju wystawa poświęcona powstaniom śląskim. Ekspozycja „Powstania śląskie 1919–1921” będzie prezentowana w Krakowie w sąsiedztwie Pomnika Grunwaldzkiego na placu Jana Matejki. O godz. 12.00 odbędzie się briefing dla dziennikarzy poświęcony wystawie z udziałem: prezesa IPN dr. Jarosława Szarka, wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, doradcy wojewody śląskiego Czesława Sobierajskiego, dyrektorów katowickiego i krakowskiego IPN dr. Andrzeja Sznajdera i dr. hab. Filipa Musiała oraz autorki wystawy Aleksandry Korol-Chudy.
Wystawa będzie prezentowana w Krakowie we współpracy krakowskiego i katowickiego IPN oraz pod patronatem Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wystawę będzie można obejrzeć w Krakowie do końca kwietnia tego roku.
Wystawa otwierana w Krakowie inauguruje tegoroczną prezentację wystaw IPN poświęconych powstaniom śląskim we wszystkich miastach wojewódzkich.
Patronem przedsięwzięcia katowickiego IPN jest wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Po I wojnie światowej, na mocy traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 r., zdecydowano, że o przyszłości Górnego Śląska, znajdującego się do tej pory w granicach państwa niemieckiego, postanowi plebiscyt, w którym uprawnieni ku temu mieszkańcy regionu oddadzą głos za jego przynależnością do Niemiec lub do Polski. Na górnośląskim obszarze plebiscytowym rozpoczęła się kampania propagandowa prowadzona przez obie strony, mająca przekonać niezdecydowanych. Dramatyczny przebieg konfliktu o Górny Śląsk spowodował konieczność trzykrotnego zrywu zbrojnego.
Wystawa „Powstania śląskie 1919–1921” została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach w ramach projektu wystaw elementarnych Instytutu Pamięci Narodowej. Składa się z 15 paneli, prezentujących w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia z lat 1918–1922, czyli okresu w którym ważyły się losy regionu. Koniec I wojny światowej, pierwsze i drugie powstanie śląskie, plebiscyt górnośląski oraz poprzedzająca go kampania propagandowa, trzecie powstanie śląskie, a w końcu podział regionu i przejęcie przyznanej części Górnego Śląska przez administrację polską – to najważniej aspekty tej opowieści.
Wykorzystane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów: Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, Muzeum 2 Korpusu w Józefowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Francuskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Grzegorza Grześkowiaka.
Autor: Aleksandra Korol-Chudy.
Projekt graficzny i skład: Aleksandra Korol-Chudy, Michał Bartłomowicz
Recenzja: dr Mirosław Węcki, dr hab. Filip Musiał.