Muzeum Krakowa zaprasza na debatę pt. „Bitwa warszawska 1920 r. Skutki i pamięć. W 100. rocznicę wydarzeń”. W rozmowie, która odbędzie się we wtorek, 27 października, w Pałacu Krzysztofory, udział wezmą: prof. Andrzej Chwalba z UJ i prof. Mariusz Wołos z UP.
Powstrzymanie bolszewickiej ofensywy 1920 r. w okolicy Warszawy jest jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń polskiej historii. Nie tylko udało się ocalić istnienie świeżo odrodzonej Polski, ale również zahamować rozprzestrzenianie się komunistycznej rewolucji w innych częściach wyniszczonej Wielką Wojną Europy. Jednak już wśród świadków ówczesnych wydarzeń ich interpretacja, a następnie pamięć o nich przybierała różne formy. Przedmiotem dyskusji stało się autorstwo założeń taktycznych, które doprowadziły do zwycięstwa. Wiara we wstawiennictwo Matki Boskiej, od którego pochodzi termin „Cud nad Wisłą” wchodziła nie tylko na obszar religijności, ale również poglądów politycznych. Czy rację miał Edgar D’Abernon, uznając podwarszawskie starcie za jedną z najważniejszych bitew w historii świata? Czy pamięć o tych wydarzeniach jest żywa wśród współczesnych i jak oddziałuje na naszą świadomość narodową?
O tym dyskutować będą paneliści: prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński) i prof. dr hab. Mariusz Wołos (Uniwersytet Pedagogiczny). Debatę poprowadzi dr Michał Niezabitowski – dyrektor Muzeum Krakowa.
Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Fot: Muzeum Krakowa / materiały prasowe