245 km podziemnych korytarzy, 9 poziomów, z których najniższy położony jest na głębokości 327 metrów, 26 szybów, 7,5 mln m³ pustek poeksploatacyjnych wydrążonych przez 700 lat – zaledwie 14 km od Rynku Głównego znajduje się bezcenny zabytek przyciągający zwiedzających z całego świata. A Ty kiedy ostatnio odwiedziłeś Kopalnię Soli „Wieliczka”?
Na pewno znasz legendę o odkryciu złóż w Wieliczce i powstaniu kopalni? Może pora opowiedzieć ją dzieciom lub przyjaciołom z innego miasta lub z zagranicy, albo przypomnieć ją sobie w wyjątkowym miejscu, które już w 1978 – jako bezcenny zabytek przyrody i techniki i jedno z pierwszych dwunastu miejsc i obiektów na całym świecie – zostało wpisane na Listę UNESCO? Bo Kopalnia Soli „Wieliczka” to miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i legend – miejsce, w którym dzieje Ziemi nieustannie splatają się z historią człowieka.
Legenda głosi, że sól kamienną w Wieliczce odkryto za sprawą Kingi, córki węgierskiego króla Beli IV, która przybyła do Krakowa, by poślubić księcia Bolesława Wstydliwego. W należnym posagu przywiozła na polskie ziemie skarb, złoże drogocennej soli. Jeszcze będąc w ojczyźnie wrzuciła do szybu jednej z największych kopalń, swój zaręczynowy pierścień, który odnalazł się w pierwszej wydobytej w Wieliczce bryle soli.
Niewiele osób wie jednak, że występujące na terenie dzisiejszej Wieliczki złoże soli kamiennej powstało w epoce miocenu. W wyniku ruchów górotwórczych na przedpolu Karpat uformował się rów tektoniczny, który został wypełniony wodami śródlądowego morza. Przez dziesiątki tysięcy lat, na skutek rozmaitych procesów geologicznych, tworzyły się w nim pokłady soli. Kolejne ruchy skorupy ziemskiej doprowadziły do ostatecznego uformowania się złoża w dwie kontrastowo różniące się od siebie partie: bryłową i pokładową, co jest ewenementem na skalę światową.
Skąd zatem wzięła się w Wieliczce sól?
– najlepiej sprawdź sam. I zaplanuj wizytę w tym wyjątkowym miejscu, które przed wiekami było stolicą przemysłu staropolskiego, a dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.
Na odwiedzających czeka Trasa Turystyczna – główny szklak zwiedzania, który wytyczono w zabytkowej, najcenniejszej pod względem przyrodniczo-geologicznym i kulturowym części kopalni. To ponad 20 wyjątkowej urody komór i niemal dwa kilometry krętych korytarzy. Wędrując po podziemnych wyrobiskach zobaczysz m.in. unikatowe solankowe jeziorka, solne rzeźby i dawne urządzenia górnicze oraz wykute w soli kaplice, w tym tę najsłynniejszą – kaplicę św. Kingi.
Kaplica św. Kingi to najbardziej rozpoznawalne miejsce na Trasie Turystycznej oraz największa w Europie podziemna świątynia, do dziś pełniąca funkcje sakralne. Wszystkie rzeźby i zdobienia, nawet pieczołowicie wykonana posadzka, zostały wykute w soli przez utalentowanych górników-rzeźbiarzy. Jeśli wybierzesz się na Trasę Turystyczną, podczas około dwugodzinnego spaceru przejdziesz trasę o długości ok. 3,5 km i dotrzesz na głębokość aż 135 m pod ziemię.
Przewodnicy, doskonale znający sekrety kopalni, chętnie uchylą drzwi do podziemnego świata przed wszystkimi poszukującymi wytchnienia i kontaktu z naturą. Warto wiedzieć, że w podziemiach Kopalni Soli „Wieliczka”, niezależnie od pogody i pory roku, panuje stała temperatura ok. 17-18OC – wycieczka do kopalni to zatem doby pomysł, aby schronić się przed deszczem albo odetchnąć z ulgą w czasie upałów. A zanim wybierzesz się do Wieliczki, zajrzyj na stronę internetową kopalni, która z pewnością pomoże Ci lepiej przygotować się do zwiedzania. Znajdziesz tam też mnóstwo ciekawych informacji i cenne wskazówki.
Pamiętaj, że Kopalnia Soli „Wieliczka” bierze udział w akcji #zwiedzajKraków zorganizowanej w ramach kampanii Kraków nieodkryty. Możesz więc liczyć na rabat na zwiedzanie Trasy Turystycznej (rabat dotyczy wyłącznie biletów na zwiedzanie indywidualne w języku polskim, zakupionych w stacjonarnych punktach sprzedaży – kasach).
Dzięki akcji #zwiedzajKraków można liczyć na 20-procentową zniżkę na rozmaite atrakcje – począwszy od wizyt w muzeach, po zakupy i usługi oferowane przez lokalnych przedsiębiorców. Więcej informacji o partnerach akcji znajdziesz tutaj.
Jak otrzymać rabat? Wystarczy przy kasie okazać kartę #zwiedzajKrakow (otrzymują ją osoby, które spędzą przynajmniej jedną noc w obiekcie noclegowym mającym status partnera programu) lub jedną z kart miejskich: Kartę Krakowską, Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem lub Krakowską Kartę Rodzinną 3+.